Visa ett inlägg
Gammal 2009-01-11, 10:20   #3 (permalink)
Oregistrerad användare
Gäst
No Avatar
 
Inlägg: n/a
Standard Britt-Marie Toregard

Citat:
Ursprungligen postat av Oregistrerad användare Visa inlägg
Någon som har erfarenhet av Dr. Britt-Marie Toregard på Laserkirurgcentrum i Stockholm?
Britt-Marie Toregard en av landets mest anmälda och fällda läkare enl. Dagens Nyheter

http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=147&a=468552

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article282716.ab

http://laserkirurg.stockholm.nrespons.se/

Möjligen har jag inte alls fet, kanske lider jag av dysmorfofobi, dvs har jag en förvrängd kroppsuppfattning. Britt–Marie Toregard skönhetsoperatör har, enligt DN den 1/10, haft flera klagomål. Det var Toregards försvar, (dysmorforbi) när Britt-Marie Toregard anmäldes för en misslyckad fettsugning. Att den var misslyckad håller Toregard inte alls med om, utan menar i stället att patienten inte kan avgöra detta då hon lider av just dysmorfofobi! Då lider alla av dysmorforbi som vill genomgå plastikoperationer?

Så här skrev Aftonbladet den 29/4:

Britt-Marie Toregard har också skrivit ut narkotikaklassade preparat, tillväxthormon och botox till en manlig bekant. Botox är ett nervgift som används mot rynkor.
Personalen på ett apotek på Östermalm tyckte till slut att det blev för mycket och slog larm. Socialstyrelsen utredde, kom fram till att Britt-Marie Toregard borde prickas, och lämnade över ärendet till HSAN.
Hon är dessutom
 
Svara med citat