Gå tillbaka   Fråga Experten > Ämnesområden > Plastikkirurgi > BRÖSTKIRURGI > Bröstförminskning

Bröstförminskning Dr. Karl Bremer, specialist i plastikkirurgi svarar på frågor om bröstförminskning…

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Sök i det här ämnet Visningsalternativ
Gammal 2011-02-16, 23:34   #1 (permalink)
Anonym frågeställare
No Avatar
 
Reg.datum: feb 2011
Inlägg: 1
Question Bröstförminskning eller bröstlyft, det är frågan?

Hej,

Jag är 50 år, 175 cm, 68 kg, strl 75 DD, 720-750 ml. Har ammat tre barn, tvillingar fullt ut inga tillägg.

Min byst är uttänjd och det känns som om gravitationseffekten accelererar. Är spänd och stel i nacke axlar men har inte direkt värk. Bh är problem och kläder sitter bara sämre.

Har varit hos en kirurg som säger att han opererar och Landstinget betalar - han har god renome. Han vill ta bort 220-250 till c kupa 33%!

Jag vet inte om jag vill ha mindre bröst än D. De är en stor del av min identitet och jag har tidigare reagerat mycket starkt på vänninnors operationer som i min smak tagit bort för mycket.

Läkaren är part i målet. Han säger att om man tar bort mindre kommer de tappa formen efter ett tag.

Min fråga är hur sannolikt är det att ett lyft är lika bra för mig som en förminskning? Jag kan ju också betala själv om det är nödvändigt.

MrsH är inte uppkopplad  
Svara med citat
Gammal 2011-03-03, 08:00   #2 (permalink)
Specialist i plastikkirurgi
 
Dr. Karl Bremers avatar
 
Reg.datum: okt 2010
Inlägg: 115
Standard Bröstlyft eller bröstförminskning

Hej!

I ditt fall tror jag att kirurgen du träffat har rätt. Att ta bort 200-250 gram per sida kommer minska dina besvär relaterade till brösten och ge ett bättre utseende. Att endast göra ett bröstlyft är sannolikt ingen bra ide.

Mvh

Karl Bremer
__________________
Dr. Karl Bremer, specialist i plastikkirurgi, medlem av Svensk Plastikkirurgisk Förening, verksam vid Art Clinic
Dr. Karl Bremer är inte uppkopplad  
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i det här ämnet
Sök i det här ämnet:

Avancerad sökning
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are av
Pingbacks are
Refbacks are


Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
Hur fungerar det med bröstlyft/förminskning och förstoring samtidigt? Fiilindberg Bröstlyft 1 2010-10-05 21:29
Kan jag göra bröstförstoring och förminskning/lyft samtidigt? Fiilindberg Bröstförstoring 1 2010-09-27 21:15
Bröstförstoring/lyft i samband med bröstcancer Belinda Bröstförstoring 1 2010-05-10 09:45
Hur mycket kostar en förminskning av vårtgården? jenny Övrig bröstkirurgi 1 2009-11-29 21:52
Bröstimplantat plus lyft eller endast implantat? mimi Bröstförstoring 1 2009-11-25 09:01


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.1
Svensk översättning av: Anders Pettersson