Gå tillbaka   Fråga Experten > Ämnesområden > Plastikkirurgi > BRÖSTKIRURGI > Bröstförminskning

Bröstförminskning Dr. Karl Bremer, specialist i plastikkirurgi svarar på frågor om bröstförminskning…

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Sök i det här ämnet Visningsalternativ
Gammal 2011-04-26, 20:18   #1 (permalink)
Anonym frågeställare
No Avatar
 
Reg.datum: apr 2011
Inlägg: 1
Question Är det normalt med svullnad/vätskeansamling efter manlig bröstförminskning?

Hejsan,

Jag är en man som precis gjort en bröstförminskning där jag tog bort all vävnad så brösten är helt platta nu.

Nu har de blivit fyllda med vätska och är ganska svullna. Undrar därför ifall det är normalt och ifall vätskan kommer dra sig tillbaka så de blir platta igen?

Är lite orolig att de kommer fortsätta vara stora... När man trycker på brösten är det nästan som en vattensäng, skumpar i en liten stund efter.

gabrieleyre är inte uppkopplad  
Svara med citat
Gammal 2011-05-05, 14:17   #2 (permalink)
Specialist i plastikkirurgi
 
Dr. Karl Bremers avatar
 
Reg.datum: okt 2010
Inlägg: 115
Standard Vätska i sårhålan efter gynekomastioperation

Hej!

Det är vanligt att det bildas vätska i sårhålan efter en gynekomastioperation. Det som uppkommit kallas för ett serom.

Är seromet litet och bara småskvalpigt, så brukar kroppen kunna ta hand om vätskan på egen hand - men detta kan ta 4-6 veckor.

I vissa fall (det låter som om du hör hit) kan man påskynda processen genom att via ett nålstick suga ut vätskan. Ta därför kontakt med din plastikkirurg och be honom ta ställning till om ditt serom skall tappas ut.

Mvh

Karl Bremer
__________________
Dr. Karl Bremer, specialist i plastikkirurgi, medlem av Svensk Plastikkirurgisk Förening, verksam vid Art Clinic
Dr. Karl Bremer är inte uppkopplad  
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i det här ämnet
Sök i det här ämnet:

Avancerad sökning
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are av
Pingbacks are
Refbacks are


Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
Jag är väldigt svullen 2 v efter min bukplastik. Är det normalt? marre Bukplastik 1 2011-03-17 16:55
Varför har jag fått svullnad och smärta 10 veckor efter min bröstförminskning? thereseh Bröstförminskning 1 2010-10-05 21:09
Bedömning för bröstförminskning vid landstinget pluttalexis Bröstförminskning 1 2010-02-28 22:24
Vad är det för gul vätska som läcker ut efter min bröstförminskning? Är det farligt? nejlika Bröstförminskning 1 2009-12-31 16:42
Bröstförminskning vid övervikt (för högt BMI) AtomicPleasure Bröstförminskning 1 2009-11-17 22:38


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.1
Svensk översättning av: Anders Pettersson