Gå tillbaka   Fråga Experten > Ämnesområden > Plastikkirurgi > BRÖSTKIRURGI > Bröstförstoring

Bröstförstoring Dr. Per Windh, specialist i plastikkirurgi svarar på frågor om bröstförstoring…

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Sök i det här ämnet Visningsalternativ
Gammal 2012-01-12, 17:13   #1 (permalink)
Anonym frågeställare
No Avatar
 
Reg.datum: jan 2012
Inlägg: 4
Question 36-års gamla siliconinlägg har spruckit, blivit tennisbollshårda, behöver råd?

Hej

Har inlägg sedan 1976, insatta bakom muskeln. För tre år sedan blev brösten varma, ömma, onda. Gick på mammografi där man såg läckage runt sidorna.

Känner hårda knölar och liggande på rygg är brösten som tennisbollar.

Har ej haft möjlighet att reda upp detta tidigare.

1.) Kan man ta bort allt silikon som läckt ut i fickan? Kan jag bli sjuk av det?

2.) Kan man sätta in nya mindre implantat i samma ficka?

3.) Mina nuvarande implantat sitter ganska högt upp vilket inte ser bra ut vid min ålder, dessutom pekar mina bröstvårtor neråt.

Drömmen vore droppformade mindre som satt längre ner och fyllde ut under mina nedåtpekande bröstvårtor.

Har gärna lite häng men absolut inte tomma små påsar.

Tacksam för råd?

Hälsningar Runa


Senast redigerad av Moderator2 den 2012-01-16 klockan 13:27.
Runa är inte uppkopplad  
Svara med citat
Gammal 2012-01-16, 08:44   #2 (permalink)
Specialist i plastikkirurgi
 
Dr. Per Windhs avatar
 
Reg.datum: sep 2009
Inlägg: 292
Smile Din kirurg vill kunne ge svar på alla dina frågor

Hej!

När det gäller patienter i din situation så brukar man göra så att man avlägsnar hela kapseln och skapar en ny håla för det nya implantatet. På så sätt så får man med sig det gamla implantatet ut.

Det finns inget vetenskapligt bevis idag som skulle peka på att silikon som läcker ut skulle kunna ge någon sjukdom. Däremot kan det ge svullna lymfkörtlar i armhålan och detta symptom skall man ju alltid kolla upp.

Brösten har ju förändrat sig under de åren du haft implantaten och din kirurg kan säkert ge dig råd om vilken metod som är lämplig för att få dina bröst finare. Det är inte omöjligt att han/hon föreslår ett bröstlyft i kombination med implantat eller som du själv är inne på ett droppformat implantat.


Lycka till!

Mvh

Per Windh
__________________
Dr. Per Windh, specialist i plastikkirurgi, medlem av Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi, verksam vid Art Clinic

Senast redigerad av Moderator2 den 2012-01-16 klockan 13:29.
Dr. Per Windh är inte uppkopplad  
Svara med citat
Gammal 2012-01-16, 11:01   #3 (permalink)
Anonym frågeställare
No Avatar
 
Reg.datum: jan 2012
Inlägg: 4
Question Följdfråga till 36-års gamla implantat som spruckit

Tack för svaret!

Nu undrar jag om kapsel och förhårdnat implantat är samma sak?

Det är endast om jag ligger på rygg som brösten/implantaten är stenhårda. Om jag böjer mig ner märks inte impantaten, brösten är mjuka/lösa.

Jag trodde att det gick att öppna i de gamla fina ärren under brösten och bara plocka ut de hårda implantaten och skrapa rent från siliconet som känns som buckliga små saker?

Det känns så konstigt att man måste göra en ny ficka när det redan finns en läkt ficka?

Är så rädd att skära sönder nya nerver och muskeltrådar!

Snälla du, förklara för mig...
Önskar Runa

Senast redigerad av Moderator2 den 2012-01-16 klockan 13:31.
Runa är inte uppkopplad  
Svara med citat
Gammal 2012-01-16, 11:42   #4 (permalink)
Specialist i plastikkirurgi
 
Dr. Per Windhs avatar
 
Reg.datum: sep 2009
Inlägg: 292
Standard följdfråga till 36-års gamla...

Hej!

Kapseln som sitter runt dina gamla implantat är oftast så sammanväxt med silikonhöljet att detta inte går att skilja åt. Därför skalar man ut hela kapseln och får på så sätt en ny fräsch vävnad som kommer att lägga sig runt det nya implantatet och läka runt detta.

Proceduren är rutin och om man skall lägga in en större storlek eller göra en lägeskorrektion behöver man dissekera upp ytterligare.

Allt går att göra via det gamla snittet förutsatt att det ligger under bröstet. I vissa fall kan man göra det via vårtgården om implantatet lagts in den vägen men inte via navel eller armhåla.

Lycka till!

Per Windh
__________________
Dr. Per Windh, specialist i plastikkirurgi, medlem av Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi, verksam vid Art Clinic
Dr. Per Windh är inte uppkopplad  
Svara med citat
Gammal 2012-01-16, 12:17   #5 (permalink)
Anonym frågeställare
No Avatar
 
Reg.datum: jan 2012
Inlägg: 4
Question Följdfråga 2 till 36-års gamla...

Innerligt tack för ditt utförliga svar!

Ändå väcks ytterligare en undran;
när du säger dissekera upp ytterligare vid en lägeskorrigering så undrar jag om det gäller:

När jag vill sätta in en mindre storlek anatomiska med ett läge något längre ner eftersom de implantat jag har sitter lite för högt upp i förhållande till min ålder (ser löjligt ut)?

Eller blir läget automatiskt lägre eftersom anatomiska implantat är droppformiga och ej så höga?

Vore tacksam för ytterligare ett svar/Runa

Senast redigerad av Moderator2 den 2012-01-16 klockan 13:32.
Runa är inte uppkopplad  
Svara med citat
Gammal 2012-01-17, 08:59   #6 (permalink)
Specialist i plastikkirurgi
 
Dr. Per Windhs avatar
 
Reg.datum: sep 2009
Inlägg: 292
Standard Följdfråga 2

Hej igen!

Man gör ju som jag sa en ny ficka och den anpassar man efter det nya implantatet.
Om du upplevt att dina implantat sitter för högt kommer din kirurg att justera detta vid operationen.

Lycka till!

Per Windh
__________________
Dr. Per Windh, specialist i plastikkirurgi, medlem av Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi, verksam vid Art Clinic
Dr. Per Windh är inte uppkopplad  
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i det här ämnet
Sök i det här ämnet:

Avancerad sökning
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are av
Pingbacks are
Refbacks are


Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
Jag har en massa västska i de gamla implantatsfickorna. Är det normalt? bekymrad Bröstförstoring 1 2011-08-18 14:04
Varför har jag blivit öm och fått lite förhårdnad ett år efter min bröstförstoring? Johannas Bröstförstoring 1 2011-08-05 22:58
Mår jättedåligt över mina hängbröst men har inte råd mer bröstlyft. Vad kan jag göra? klara92 Bröstlyft 1 2011-05-06 10:08
Behöver jag både göra lyft och lägga in implantat? a2hollst Bröstförstoring 1 2010-05-26 08:01
Bröstförstoring vid 16 års ålder? SofieOfSweden Bröstförstoring 1 2009-11-08 20:57


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:45.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.1
Svensk översättning av: Anders Pettersson