Gå tillbaka   Fråga Experten > Ämnesområden > Plastikkirurgi > BRÖSTKIRURGI > Bröstförstoring

Bröstförstoring Dr. Per Windh, specialist i plastikkirurgi svarar på frågor om bröstförstoring…

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Sök i det här ämnet Visningsalternativ
Gammal 2011-05-19, 11:15   #1 (permalink)
Anonym frågeställare
No Avatar
 
Reg.datum: maj 2011
Inlägg: 1
Question Kan jag få min bröstoperation betald av landstinget?

Hej!

Jag har under 3-4 års tid funderat på en bröstförstoring. Jag är 23 år och mitt välmående är väl till och från.

Jag har under perioder gått och pratat med en psykolog, och mitt mående idag är betydligt bättre än tidigare. Men något som fortfarande stör mig och får mig att må väldigt dåligt är mina bröst. Det är en enorm storleks-skillnad på dom.

Jag haft 2 bröstvårtor på ena bröstet. I och med detta så har jag även dubbla bröstkörtlar vilket gör att det ena växt dubbelt så mycket än det andra. Jag kan inte ha riktiga bh:ar, tajta kläder, urringningar, bikinis, baddräkt eller liknande, för att skillnaden är så pass stor att inte ens ilägg i bh:n hjälper. Jag kan helt enkelt inte ha de kläder som jag egentligen vill ha, som får mig att känna mig fin.

Jag kan inte böja mig framåt utan att folk ser rakt in och upptäcker skillnaden.

Mitt förhållande till min pojkvän har redan från början svajat pga av mitt mående angående brösten. Jag har gjort tappra försök i hopp om att det ena bröstet ska växa lite mer så dom blir någorlunda lika, men inget har gett nå framgång. Jag har gått upp i vikt i hopp om att bröstet ska lägga på sig lite mer fett, men icke.

Jag fick barn för ca.6 månader sedan, men bröstet har snarare minskat från sin normala storlek sen jag slutade amma.

Jag har pga av mina bröst framkallat en social fobi och trivs inte alls ute bland folk, i rädsla för att jag ska vända/vrida/böja mig på nått vis så tuttarna visas. Därför är jag mest inne, vilket min dotter också blir lidande av.

Pga av den sociala fobin som jag har tack vare brösten, så har jag missat en hel del skolgång. Jag måste plugga upp mina betyg så fort mammaledigheten är över, och jag gruvar mig nå så otroligt. Eftersom jag inte har någon riktig utbildning pga av mina problem, så har jag inte heller något jobb och kan inte ta lån till en bröstoperation. J

Jag vet och känner det i hjärtat att en bröstoperation skulle ligga mig väl i fatet. Jag vet att mitt sociala liv skulle bli betydligt bättre. Jag kommer kunna klä mig utan att oroa mig för att folk ska upptäcka mitt problem, jag kan gå klädd i sommarkläder istället för säckiga påsar, jag kan med stolthet visa mig naken för min pojkvän utan att behöva må psykiskt dåligt över det ( i nuläget är jag endast naken i mörker och han får absolut inte ta på mina bröst). han vet om mitt problem och tycker givetvis att det är jobbigt att jag inte mår bra.

Detta är min story i korta drag, och undrar nu. Vad tror du chanserna för att jag skall få ekonomiskt hjälp med betalning av en bröstoperation, från det du nu vet om min situation?

Tack på förhand.

Maybeee är inte uppkopplad  
Svara med citat
Gammal 2011-05-19, 14:31   #2 (permalink)
Specialist i plastikkirurgi
 
Dr. Per Windhs avatar
 
Reg.datum: sep 2009
Inlägg: 292
Standard Olika bröst

Hej!

På det du berättar låter det som om du skulle kunna kvalificera för en operation finansierad av landstinget.

Mitt råd till dig är att via din vårdcentral eller psykiaterkontakt få en remiss till en plastikkirurgisk universitetsklinik för bedömning av ditt tillstånd.

Lycka till!

MVH

Per Windh
__________________
Dr. Per Windh, specialist i plastikkirurgi, medlem av Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi, verksam vid Art Clinic
Dr. Per Windh är inte uppkopplad  
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i det här ämnet
Sök i det här ämnet:

Avancerad sökning
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are av
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.1
Svensk översättning av: Anders Pettersson