Gå tillbaka   Fråga Experten > Ämnesområden > Plastikkirurgi > BRÖSTKIRURGI > Bröstlyft

Bröstlyft Dr. Karl Bremer, specialist i plastikkirurgi svarar på frågor om bröstlyft…

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Sök i det här ämnet Visningsalternativ
Gammal 2011-03-18, 21:18   #1 (permalink)
Anonym frågeställare
No Avatar
 
Reg.datum: feb 2011
Inlägg: 2
Question Vart går gränsen mtp avstånd från nyckelben till bröstvårta vad gäller bröstlyft?

Hej!

Jag undrar vart gränsen går för att behöva göra ett lyft?

Jag har 22 cm från nyckelben till bröstvårta. Jag vill göra en förstoring men helst slippa lyft..

Kan man isåfall på något sätt göra något så att man bara kan göra en förstoring?

Mvh Mikaela


Senast redigerad av Moderator2 den 2011-11-23 klockan 16:58.
Mikaela.G är inte uppkopplad  
Svara med citat
Gammal 2011-03-29, 11:39   #2 (permalink)
Specialist i plastikkirurgi
 
Dr. Karl Bremers avatar
 
Reg.datum: okt 2010
Inlägg: 115
Lightbulb Graden av ptos(veckbildning vid bröstfåran) är viktigast vid en värdering

Hej!

Detta är en komplicerad fråga och måste avgöras från patient till patient. Måttet från halsgropen till bröstvårtan (JM) är egentligen inte det viktigaste utan graden av ptos är ofta det som slutgiltigt avgör operationsmetod.

Ptos är hänget eller veckbildningen vid bröstfåran. Den mäts genom att en linjal placeras lodrätt i botten av bröstfåran. När man sedan ser på linjalen framifrån kan ptosen mätas i antal cm.

Många bröst saknar helt ptos även om de är tomma och slappa. Bröst som har eller tidigare har haft en stor tyngd/volym kan ha mkt ptos - upp emot 10 cm och mer. Då krävs alltid ett lyft.

Ett påsigt och tomt bröst med ingen eller ringa (enstaka cm) ptos kan inte sällan lyftas tillfredställande med enbart ett implantat. Ofta ger ett anatomiskt/droppformat och gärna något större implantat med mer projektion bättre effekt än ett runt implantat.

Om JM är ca 23 cm eller mer kommer det dock ganska säkert att behövas ett lyft.

Om det fortfarande finns en viss volym i ett påsigt bröst finns risken att den "gamla" bröstvävnaden liksom hänger utanför implantatet och det kan ge en så kallad DB - dubbel bubbla. I dessa fall kan det ibland räcka med ett periareolärt lyft - dvs med snitt endast runt bröstvårtan. Då kan man passa på att lägga implantatet via detta snitt också.

Sammanfattningsvis ett komplicerat ämne alltså. Det skulle gå att skriva ett par kapitel i en bok om detta...

Boka en konsultation hos en plastikkirug som får undersöka dig. Därefter kan du få svar på vad som krävs i just ditt fall.

Mvh

Karl Bremer
__________________
Dr. Karl Bremer, specialist i plastikkirurgi, medlem av Svensk Plastikkirurgisk Förening, verksam vid Art Clinic

Senast redigerad av Moderator2 den 2011-11-23 klockan 17:01.
Dr. Karl Bremer är inte uppkopplad  
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i det här ämnet
Sök i det här ämnet:

Avancerad sökning
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are av
Pingbacks are
Refbacks are


Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
Vart vänder man sig för att få remiss för bröstförminskning? alexandra1 Bröstförminskning 1 2011-01-15 16:32
Ett litet lyft genom enbart implantat? annah Bröstförstoring 1 2010-11-30 15:21
Hur hållbart är ett lyft (+förstoring) via vårtgården? annah Bröstförstoring 1 2010-10-18 08:55
Hur märker jag att ett implantat har brustit och vart vänder jag mig? mariaforentia Bröstförstoring 1 2010-10-14 17:00
Går det att göra en hårtransplantation till mitt födelsemärke på huvudet? Maha Hårtransplantation 2 2010-03-29 10:37


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.1
Svensk översättning av: Anders Pettersson