Gå tillbaka   Fråga Experten > Ämnesområden > Håravfall > Hårtransplantation

Hårtransplantation Dr. Mats Ingers, specialist i invärtesmedicin svarar på frågor om hårtransplantation vid håravfall…

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Sök i det här ämnet Visningsalternativ
Gammal 2011-12-08, 21:41   #1 (permalink)
Anonym frågeställare
No Avatar
 
Reg.datum: dec 2011
Inlägg: 3
Question Förts. fråga - worst case scenario vid transplantation på sidorna

Hej igen,

Tack för ditt svar på min tidigare fråga. Jag är medveten om att fler transplantationer kommer vara nödvändiga i framtiden ifall jag tappar håret uppe på huvudet efter en transplantation men det är jag beredd att göra då mitt hår är extremt viktigt för mig.

Min plan är att eventuellt flytta ner sidorna ca en centimeter om några år och sedan använda mig av något läkemedel mot håravfall och hålla tummarna för att jag inte tappar håret(vilket jag inte alls är säker på att kommer hända).

Om det sedan skulle krävas fler så är jag redo för det. Vad skulle du uppskatta att allt skulle kunna kosta om nu det värsta scenariot inträffar?
Och även om detta är något du absolut avråder en från, även om jag är medveten om vad som kan komma att krävas iframtiden.

Mvh


Senast redigerad av Moderator2 den 2011-12-14 klockan 10:50.
Mr.Muffin är inte uppkopplad  
Svara med citat
Gammal 2011-12-09, 18:03   #2 (permalink)
Specialist
 
Dr. Mats Ingerss avatar
 
Reg.datum: sep 2009
Inlägg: 78
Lightbulb

Hej igjen!

När man sänker en hårlinje, eller arbetar långt fram i luggen på mycket glesa ytor, går det åt minst 40 transplantat per cm2 för at det skall bli tillräckligt tätt. En linje som följer luggen från tinning till tinning brukar vara 11-14 cm lång. Att sänka hårlinjen en cm "kostar" i allmänhet 5-600 transplantat.

Ofta måste man dessutom använda några hundra transplantat för att binda ihop detta band av nytt hår med bakomliggande något glesare delar av luggen. Väljer man sedan FUE-tekniken hamnar kostnaden lätt kring 40-50 000:-. Men du bör absolut först se till att stabilisera ditt hår med exempelvis något av de läkemedel, som finns tillgängliga.

Om du vill utveckla det här ytterligare får du göra en konsultation på någon klinik.

Mats Ingers, New Hair Clinic
__________________
Dr. Mats Ingers, specialist i invärtesmedicin och nefrologi, medlem av International Society of Hair Restoration Surgery, verksam vid New Hair Clinic

Senast redigerad av Moderator2 den 2011-12-14 klockan 10:51.
Dr. Mats Ingers är inte uppkopplad  
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i det här ämnet
Sök i det här ämnet:

Avancerad sökning
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are av
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:13.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.1
Svensk översättning av: Anders Pettersson