Gå tillbaka   Fråga Experten > Ämnesområden > Plastikkirurgi > BRÖSTKIRURGI > Manlig bröstreduktion (Gynekomasti)

Manlig bröstreduktion (Gynekomasti) Dr. Karl Bremer, specialist i plastikkirurgi svarar på frågor om gynekomasti…

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Sök i det här ämnet Visningsalternativ
Gammal 2010-06-17, 23:58   #1 (permalink)
Anonym frågeställare
No Avatar
 
Reg.datum: jun 2010
Inlägg: 1
Question Vilken är den vanligaste metoden vid gynekomastioperationer?

Hej,

Jag är en man på 34 år som förra året genomgick en operation pga idiopatisk bilateral gynekomasti som jag har haft sedan tonåren. Resultatet blev sådär (bröstvårtorna stod fortfarande ut ca 80% av ursprungsläget) och i samband med att jag ville fettsuga magen sa kirurgen att om man fettsög bröstkorgen mer så skulle brösten bli fastare.

Ett år efter min första gynekomastiop genomgick jag en fettsugning av magen och bröstkorgen. Jag har följt alla rekommendationer från kirurgen (burit gördel i 2 mån) och jag är hittills mycket nöjd med resultatet runt magen. Dock står mina bröstvårtor fortfarande ut så att det stör mig. Ser nästan värre ut än innan op.

Jag förstår att området fortfarande är svullet och att det tar minst 6 månader innan man kan börja se ett slutresultat. Jag är dock tveksam om bröstvårtorna kommer att sjunka in mer. Jag tror att kirurgen borde tagit bort överflödig hud (vilket jag tror är den främsta anledningen till mina utstående bröstvårtor).

Min fråga är hur den normala behandlingsgången är i Sverige vid gynekomasti? Är det vanligt att man börjar med att ta bort körtel/fett och hud eller börjar man först med att endast ta bort fett/körtel och ser hur det blir?

Ska jag kontakta kirurgen nu angående den överflödiga huden eller vänta 3 månader till? (totalt 6 månader postop)

Tack på förhand

Gynekomsti är inte uppkopplad  
Svara med citat
Gammal 2010-06-22, 23:30   #2 (permalink)
Specialist i plastikkirurgi
 
Dr. Peter Zachrissons avatar
 
Reg.datum: sep 2009
Inlägg: 66
Standard Gynekomasti

Du måste vänta minst 6 månader efter operationen innan man kan avgöra resultatet, huden kan fortfarande dra ihop sig.

Svårt att svara på samtliga frågor utan att undersöka dig.

Det finns inte något standardförfarande vid gynekomasti operation, utan det beror helt på hur det ser ut. Men vanligen börjar man med fettsugning och är det kvar någon körtel under bröstvårtan som putar ut brukar man även avlägsna denna. I vissa fall då huden är mycket uttöjd tas även hud bort, men det blir då ärr runt bröstvårtan.

Hoppas det är svar på dina frågor

Hälsningar
__________________
Dr. Peter Zachrisson, specialist i plastikkirurgi, medlem av Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi, tidigare verksam vid Art Clinic
Dr. Peter Zachrisson är inte uppkopplad  
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i det här ämnet
Sök i det här ämnet:

Avancerad sökning
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are av
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.1
Svensk översättning av: Anders Pettersson