Gå tillbaka   Fråga Experten > Ämnesområden > Plastikkirurgi > KROPPSFORMANDE KIRURGI > Övrig kroppsformande kirurgi

Övrig kroppsformande kirurgi Dr. Anders Liss, specialist i plastikkirurgi svarar på frågor om överarmsplastik, kroppslyft, lårplastik, vadimplantat, stussimplantat och övrig kroppsformande kirurgi…

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Sök i det här ämnet Visningsalternativ
Gammal 2011-03-18, 15:04   #1 (permalink)
kim
Anonym frågeställare
No Avatar
 
Reg.datum: mar 2011
Inlägg: 1
Question Bukplastik, arm - och benplastikk&bröstlyft, hur länge måste man vänta i mellan ops?

Hej!

Jag är en tjej på 20 år som är mitt i en viktnedgång. Jag har kommit ungefärhalvvägs och sammanlagt ska jag gå ner från ca: 105kg till 70kg. Jag är 180cm lång.

Efter min viktnedgång kommer det antagligen finnas mycket löshud kvar, speciellt på mina ben då dom är väldigt tjocka och oproportionerliga till resten av kroppen. Även min mage och mina armar kan jag tänka mig.

Jag vet inte säkert hur det kommer se ut när jag är klar men jag gissar på att jag kommer vilja göra bukplastik, samt plastikoperation på både armar och ben (lår främst och även fettsugning av vaderna).

Något jag även haft problem med i många år är mina bröst som vart väldigt stora, väldigt snabbt, vilket har lett till att de hänger väldigt mycket. Jag är bara 20 år och har som du säkert förstår väldiga komplex över detta, och vill därför även göra ett bröstlyft, alt. bröstförminskning.

Hur nära inpå varandra kan man göra dessa operationer? Jag förstår om man måste vänta ett halvår/år mellan vissa och det är absolut inget problem, jag har inte bråttom, men av ren nyfikenhet vill jag gärna veta.

MVH


Senast redigerad av Moderator2 den 2012-01-16 klockan 15:37.
kim är inte uppkopplad  
Svara med citat
Gammal 2011-04-26, 21:53   #2 (permalink)
Specialist i plastikkirurgi & handkirurgi
 
Dr. Anders Lisss avatar
 
Reg.datum: sep 2009
Inlägg: 258
Lightbulb Vänta 6 mnd mellan sövningar och operationer

Hej Kim!

Sikta in dig på att vänta 6 månader mellan sövningar. Kroppen behöver tid att hämta sig och det finns en ökad risk för proppbildning om man opererar med för täta intervaller.

mvh
Anders Liss
__________________
Dr. Anders Liss, Ph. D, specialist i plastikkirurgi, medlem av Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi samt Svensk Plastikkirurgisk Förening, verksam vid Art Clinic

Senast redigerad av Moderator2 den 2012-01-16 klockan 15:38.
Dr. Anders Liss är inte uppkopplad  
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i det här ämnet
Sök i det här ämnet:

Avancerad sökning
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are av
Pingbacks are
Refbacks are


Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
Vilka är riskerna med upprepade operationer av näsan? mimmi Näsplastik 1 2010-10-04 23:54
Blir det billigare om man gör två olika operationer samtidigt? triumphbike Näsplastik 1 2010-04-18 22:24
800ml? - Är det olika regler hos olika landsting? klump Bröstförminskning 1 2010-04-11 21:52
Kan man korrigera en kort överläpp? Keating Läppförstoring/läppkirurgi 1 2010-02-09 21:54
Redan opererad pga olika stora men fortf olika moroten Bröstförstoring 1 2009-11-12 21:26


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:26.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.1
Svensk översättning av: Anders Pettersson