Om medlemskap i Svensk Plastikkirurgisk Förening

Plastikkirurgi delas upp i två huvudområden rekonstruktiv- och estetisk plastikkirurgi. Rekonstruktiv (återskapande) plastikkirurgi utförs på sjukhus i syfte att korrigera kosmetiska defekter eller deformiteter som att förminska onormalt stora bröst, transplantera hud vid brännskador, återskapande kirurgi efter cancrar eller normalisera medfödda missbildningar.

Genom sjukhuserfarenheten får kirurgen stor erfarenhet i att arbeta med hud och underliggande vävnader samt att hantera komplikationer. Dessa erfarenheter och operationella färdigheter är både en grundläggande förutsättning och av stort värde för den som avser arbeta med estetisk plastikkirurgi.

Den läkare som genomgått lagstadgad specialistutbildning och erhållit erforderlig erfarenhet och kompetens inom rekonstruktiv plastikkirurgi kan bli medlem SPF (Svensk Plastikkirurgisk Förening) som samlar svenska läkare med specialistkompetens i plastikkirurgi och har f.n. ca 150 medlemmar.