-
Länk till inläggetST.ERI
Anonym frågeställare1Hej,
Jag har varit på två konsultationer för måsvingeplastik där jag fått helt olika svar (naturligt):
1. Jag är en utmärkt kandidat.
2. Ingreppet skulle ge mig ärr och fula förändringar/förstoring av näsborrarnaJag har gjort lite egen research och fann detta:
https://www.youtube.com/watch?v=T5p7mobL1K8Det verkar alltså vara en annan ”ny” typ av måsvinge-plastik som även passar unga, till skillnad från den där ärren går in i näsan och alltså ger fula förändringar i näsborrarna.
Försöker hitta rätt i denna djungel och prata med någon i Sverige som är redigt bra på detta :). Vill hemskt gärna göra denna typ av ingrepp, men det sitter trots allt rakt i ansiktet och känns viktigt att det blir bra.
11Hej ST. ERI!
Ja det är inte ovanligt att man får olika svar av olika doktorer! Det gör det förstås inte lättare.
Mitt råd får bli att du går till en eller flera erfarna plastikkirurger och lyssnar på den som du får mest förtroende för. Alla är ju inte lämpliga kandidater för ett visst ingrepp och det får man acceptera ibland, även om det känns tufft.
Som du säger sitter det mitt i ansiktet och ett ärr blir det, även om de ofta blir diskreta. Ju större bekymmer man har desto större risk är man förstås benägen att ta.
Om du får ett fult ärr, hur skulle du hantera det? Använder du smink dagligdags kan du ev täcka ett sämre ärr men gör du inte det blir det jobbigare. Sådana frågor får man ställa sig.
Lycka till!
Carolina Borén
Plastikkirurg
Dr. Carolina Borén, specialist i plastikkirurgi, medlem i Läkarförbundet och Svensk Plastikkirurgisk Förening. Tidigare verksam vid Art Clinic.
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!