-
Länk till inlägget
stjarnogaAnonym frågeställare1Hejsan!
Jag har nu äntligen bestämt mig efter 6 år med tomma bröst efter amning. Men jag har eksem och ärr över hela kroppen även på brösten ibland. Ärren är små och runda efter de djupare såren. De är dock jäms med huden och alltså inte fördjupade. Huden är tunn, vilket jag överlag har.
Har även ibland små sår runt bröstvårtorna.Hur kommer detta att bli vid operation? Förstår om det är svårt att säga utan att se, men görs det operationer på patienter med eksem? Har läst runt men inte hittat någnting om just detta. Jag har tänkt mig att fylla ut och göra dem aningens större än de var innan graviditet/amning.
Kan man vara allergisk mot någonting i ett silikonimplantat? Narkos vet jag att jag klarar då jag nyligen gjort en annan mindre operation på sjukhus nedsövd.
Kan man göra en mindre bukplastik samtidigt som bröstoperation? Släta till lite?
Mvh
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej!
Det ska nog gå bra att göra en bröstförstoring även om man har lite eksem. Jag tycker att det är viktigt att du inte har någon infektion eller sår på brösten när du skall opereras.
Jag känner inte till någon allergi mot något i ett silikonimplantat och det finns såvitt jag vet inget vetenskapligt visat avseende detta heller.
Man kan säkert hjälpa dig med en bukplastik samtidigt om du önskar det.
Vänliga hälsningar
Per Windh
Dr. Per Windh, Leg. läk, Specialist i Plastikkirurgi, medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net