-
Länk till inlägget
JessicaAnonym frågeställare1Hej
Jag har, sedan jag var väldigt ung, drömt om silikonbröst som har ett fejkat utseende.
Alltså tjejer som saknar egen bröstvävnad och sedan sätter in implantat får alltid väldigt runda och fasta bröst. Detta är vad jag vill ha. Om man har en egen vävnad är det omöjligt att få denna look trots ankarlyft. Jag har 85 D.
Brukar kirurger gå med på att först göra en bröstförminskning för att ta bort ALL vävnad och vid ett senare tillfälle sätta in implantat? Det är min enda chans att få den look jag vill ha. Det räcker inte med ankarlyft.
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej!
Det du efterfrågar är att i princip göra en bröstamputation med bevarande av vårta-vårtgårdskomplexet för att därefter rekonstruera med ett implantat för att få en ”fake-look”.
Jag tror inte att det finns någon seriös plastikkirurg i Sverige som skulle etiskt kunna försvara detta.
Det man har sett och som kan göras är en mindre reduktion och samtidig implantation.
Du säger att du har 85D vilket innebär att du har ganska stor bröstkorg och tunga bröst som det är idag.
Om man skulle ha en övervikt så bör man gå ner till sin idealvikt och därefter bli bedömd av en kirurg eftersom brösten varierar mycket med vikten. Ca 20 gram per kilo kroppsvikt.
Lycka till!
Dr. Per Windh, Leg. läk, Specialist i Plastikkirurgi, medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net