-
Länk till inlägget
op.brost11Anonym frågeställare1Hej!
Jag har gjort en bröstförstoring på en klinik med väldigt bra omdömme för att försäkra mig om att det skulle gå bra. Jag har ammat 2 barn och hade inte mycket till bröst. När jag kom dit sa han att jag hade ”jättebra” bröst så de skulle bli supersnygga.
Han bestämde att det skulle placeras framför muskeln.
Jag har nu fått en grop under bröstvårtan som gör att det även syns när jag har kläder (utan bh), huden ”hänger” där.
När jag va på kontroll sa han att detta beror på att jag har ammat 2 barn så lös hud hänger under implantatet. Men att han kunde lägga i större implantat eller göra ett lyft så skulle det bli bra, men det får jag bekosta själv.
Jag frågade varför jag skulle betala när han inte sagt något om detta innan operationen. Han gick då ner i pris och sa att han kunde göra det för 28 000:-
Kan han verkligen göra så? Jag ser verkligen vidrig ut, jag avskyr att visa mig utan bh… Jag betalade 53 000:- för ett par snygga bröst och så blev det såhär.
Vad har jag för rättigheter?
MVH1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej!
Det du beskriver kan vara en ”waterfall” deformitet. Detta brukar inte lösa sig med ett större implantat utan man behöver göra ett lyft.
Dina rättigheter finns reglerade i det avtal som du skall ha skrivit med kliniken du varit på. Mitt råd är aatt du läser noggrannt igenom vad där står.
Lycka till!
Per Windh
Dr. Per Windh, Leg. läk, Specialist i Plastikkirurgi, medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net