-
Länk till inlägget
LamaAnonym frågeställare1Hej,
Jag gjorde en botox injektion för att ta bort ”arg rynkan” för 11 dagar sedan. Sedan ca 3 dagar har ena ögonlocket börjat hänga ner över iris på ögat.
Jag ringde till kliniken men hon försökte först bara slingra sig. Efter ett tag sa hon att det kunde vara en droppe som hamnat fel och att det då skulle korrigera sig efter 3-4 veckor. Litar inte alls på henne!
Vad är mest troligt? Kommer det släppa lite och ögonlocket att lyftas något efter några veckor eller kommer det hänga så länge botoxen sitter i?
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej,
Ja, det låter tyvärr som att du fått en spridning av Botoxvätskan ner till muskeln som öppnar ögonlocket.
Det är ju inte en fulldos som nått fel muskel så du kommer nog inte ha ett tungt ögonlock lika länge som du brukar ha effekt av Botoxen. 3-4 veckor är nog dock lite optimistiskt räknat. Det kan bli längre än så.
SSK Gunilla Windh, specialistsjuksköterska inom operation, certifierad injektionssjuksköterska av Estetiska rådet samt vidareutbildad genom bl.a. Restylane Master Class och Azzalure Advanced Training Course för Botulinum Toxin. Verksam vid Art Clinic.
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net