-
Länk till inlägget
KrissyAnonym frågeställare1Hej!
Jag opererade mina bröst för 3 månader sedan med bakomplacering, 500cc runda, texturerade Mentorimplantat i hög profil.
Jag har nu fått ett väldigt stort och något assymetriskt mellanrum. Det handlar om ca 5 cm totalt, 3cm från mittplanet åt mitt vänstra bröst och 2 cm åt mitt högra.
Bröstvårtorna har också glidit isär och hamnat längre ut åt sidorna än de var innan op. Kan också nämnas att jag har en viss höjdskillnad på bröstvecken, mitt vänstra sitter högre upp jämfört med det högra.
Det vänstra implantatet känns även ihoptryckt, som om den vänstra fickan inte är lika bred som den högra. Vad kan man göra för att åtgärda allt detta?
Tacksam för ditt råd!
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej!
Brett mellanrum mellan brösten beror vanligen på bröstkorgens kurvering eller på ett brett bröstben. Det är inte alltid möjligt att få en ”klyfta” beroende på de anatomiska förutsättningarna.
Om man har en olikhet emellan brösten kan detta till viss del korrigeras med implantat men inte helt utan man får acceptera att man är lite asymmetrisk.
MVH
Per Windh
Dr. Per Windh, Leg. läk, Specialist i Plastikkirurgi, medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net