-
Länk till inlägget
catherine72Anonym frågeställare1Hej,
Jag gjorde en bröstförminskning 1988 och har tyvärr fått mycket fula ärr efteråt, särskilt under ena bröstet där det uppstod en postoperativ infektion.
Ärren är breda, hårda och lätt upphöjda. Jag har genom åren använt krämer och särskilda silikonplåster för att åtgärda problemet, men utan resultat.
Finns det någon möjlighet att på operativ väg/laser avlägsna ärren?
Jag inser att de aldrig kommer att försvinna helt, men de kanske kan förminskas?
Jag var bara 18 år när jag gjorde operationen, och kirurgen sa den gången att min ålder troligtvis skulle göra att såren läkte snabbare och ärren blev snyggare. Men jag tycker själv att de är både breda och fula.
Tacksam för svar.
M v h
Catherine1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej!
Det låter som om ärren behöver skäras bort för att sedan sys ihop igen på optimalt sätt. Detta kan man göra i lokalbedövning. Kom ihåg att tejpa ärren 3-6 månader efter korrigeringen och att inte utsätta dem för solljus.
Be din distriktsläkare skriva remiss till en kirurg- eller plastikkirurgklinik. Jag kan dock inte garantera att en offentlig klinik åtar sig att korrigera ärren. Det skulle inte bli speciellt dyrt på en privatklinik om du väljer att söka dig dit, eftersom det sannolikt går att utföra i lokalbedövning.
Mvh
Karl Bremer
Dr. Karl Bremer, Leg. läk, Specialist i Plastikkirurgi och medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net