-
Länk till inlägget
SolenaAnonym frågeställare1Hej!
Jag har hittills genomgått två hårlaserbehandlingar med 4 veckors mellanrum men undrar hur länge man bör vänta som längst mellan behandlingarna? Alla säger olika och vill gärna höra från er erfarna läkare hur länge jag bör vänta som längst för att inte behöva påbörja processen på nytt?
Sedan har jag tidigare frågat er om ökad hårväxt för oss med utomeuropeisk bakgrund. Speciellt på kinderna. Jag har inte märkt någon ökad hårväxt någonstans på kroppen efter två behandlingar, tvärtom fick väldigt fina resultat redan efter första behandlingen.
Betyder detta att jag kan vara lugn gällande ökad hårväxt eller kan jag märka av detta senare in på behandlingarna?
Tack i förhand!
Solen1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej Solena!
Hårlaserbehandling fungerar endast på hår när de är i växtfas. Perioden från växtfas till växtfas varierar från region till region på kroppen.
Om du tänker på ansiktet så låter 4 veckor, som du har haft, som ett bra intervall mellan första och andra behandlingen.
Efter att håren är behandlade kan tiden från en växtfas till en annan växtfas bli något längre. Det gör därför inget om det går lite längre tid mellan behandlingarna efter några gångers behandling (4-6 veckor).
För att se om du har fått paradoxal hårväxt i ansiktet bör du vänta längre tid, gärna flera månader, för att se att du inte har fått ökad hårväxt.
Om du gör nya hårlaserbehandlingar kort tid efter varann, är det svårare att bedöma.
Man kan i vissa fall bli lurad sedan hårens vilofas kan har blivit förlängda av laserbehandlingarna.Paradoxal hårväxt är vanligare med IPL då de inte är lika specifika som lasrar eller lasrar där man inte har haft tillräcklig hög fluence (energi/område) under behandlingarna.
Hälsningar
Tore Nilsen
HudläkareDr. Tore Nilsen, Leg. Hudläkare - medlem i Sveriges Läkarförbund, Privatpraktiserande dermatologers förening (PDF), American Society for Laser Medicine and Surgery (ASLMS) och International Society for Dermatologic Surgery (ISDS). Verksam vid Växjö Medical Center.
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net