-
Länk till inlägget
KakanAnonym frågeställare1Hej,
Jag opererades för tre veckor sedan. Gjorde ett bröstlyft (enbart runt vårtgården) och förstoring (275cc bakom muskeln)
Min kirurg nämnde snabbt att jag kunde träna igen efter ca. 5 veckor men jag fick inga tydligare direktiv än så… Fattar att jag ska vara försiktig med styrketräning men hur är det med konditions-?
Nu känns det konstigt om jag så bara promenerar fort.
Jag älskar att cykla, jogga och framförallt att simma och undrar ungefär hur snart jag kan börja med detta igen utan att behöva vara orolig.:)
Tacksam för svar!
/K
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej!
Om inga komplikationer tillstött så kan man normalt sett träna fullt ut efter 5-6 veckor.
Det är bra om du använder en sport-bh som minskar ”skumprörelser” eftersom dessa kan göra ont och dessutom påverka slutresultatet. Vissa extrema rörelser som att hoppa studsmatta eller hästhoppning brukar jag avråda från i 2 månader.
Mvh
Karl Bremer
Dr. Karl Bremer, Leg. läk, Specialist i Plastikkirurgi och medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net