-
Länk till inlägget
R.nAnonym frågeställare1Hej.
Jag har gjort mina läppar några gånger förr och inte fått komplikationer förren förra sommaren. Jag gjorde då en fillerbehandling med Stylage och mina läppar reagerade starkt den gången.
Jag vaknade upp med svullnad och ömma samt hårda klumpiga läppar!! Det blev bättre efter någon månad så jag tog ett uppehåll under ett år och gjorde inget med läpparna.
I förrgår gick jag till en klinik för att fixa till mina läppar för att de var lite sneda och tunna. Direkt när hen sprutade in fillern i mina läppar blev jag svullen. Jag kände lite av det ( ch hen som gjorde behandlingen visste om vad som hade hänt förr) men hen fortsatte lägga in produkten i läpparna (Stylage).
När behandlingen var klar och jag tittar i spegeln möts jag av läppar som ser enorma ut och väldigt svullna! Behandlaren säger att svullnaden skall gå ner. Jag vet att det händer när man gör Läpparna, att de svullnar och ser enorma ut.
Jag kommer hem och låter bli att röra läpparna för jag vet att det blir bara värre när man pillar. Dagen efter när jag vaknar upp så möts jag av en spegelbild som var skrämmande! Mina läppar hade blivit trippelt så stora. De var stora och klumpiga och hårda, ömma och svullna. Jag kunde inte dricka vatten eller göra vanliga vardagssysslor som att dricka från glas eller borsta tänderna. Allt blev så svårt.
Jag åkte nu till närakuten där jag fick medicin för inflammation.När jag vaknade upp idag efter jag har tagit medicinen och Ipren så har svullnaden gått ner lite grann men mina läppar är fortfarande väldigt hårda och klumpiga..
Vad skall jag göra?
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHejsan,
Jag har ingen erfarenhet av Stylage men det bästa du kan göra är att ringa din behandlare och be att få komma in på ett återbesök.
Ibland blir ju läppar mycket svullna efter en läppförstoring med filler men i ditt fall låter det som om du har reagerat starkt på produkten.
Lycka till// Josefina
Josefina Idoffsson, Legitimerad sjuksköterska medlem i Svensk Plastik Estetisk Sjuksköteförening, tidigare verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net