-
Länk till inlägget
AngeladiazAnonym frågeställare1Hej!
Jag är 14 och har bröst storlek 85 E eller större och jag har provat med olika bh men ingen hjälper.
Oftast när jag sitter ner eller promenera länge så får jag smärta i hela ryggraden och naken plus har väldigt besvärligt med att dansa för brösten är alltid i vägen och det hjälper heller inte med sports bh.
Jag vet inte vad jag ska göra, har tänkt på bröstminskning men jag vet inte om det e lämpligt för min ålder men jag känner att det är ett måste för att det är besvärligt.
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej!
I regel är det bättre att vänta till kroppen har växt klart innan man gör en bröstförminskning. Ärren blir också ofta fulare om man är i tidiga tonåren och klart finare uppåt 18-20 års ålder.
Har man mycket besvär kan det dock i vissa fall vara motiverat med en operation redan i din ålder. Denna operation ska i så fall utföras på en landstingsklinik. Boka tid hos distriktsläkare och be om en remiss till närmsta plastikkirurgiska landstingsklinik för bedömning.
Lycka till!
Mvh
Karl Bremer
Dr. Karl Bremer, Leg. läk, Specialist i Plastikkirurgi och medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net