-
Länk till inlägget
AnnakakelAnonym frågeställare1Hej,
För 12 år sedan gjorde jag en näsplastikoperation för att få en rakare näsa. Blev nöjd med den näsryggen, men plastikkirurgen klippte upp ”mellensträngen” mellan näsborrarna on i det jacket fick jag ett rakt horisentalt ärr som inte läkt som det borde gjort.
Och ett annat problem är att jag fick en söt nästipp, men man ser rakt in i mina näsborrar om jag inte vinklar huvudet mot halsen.
Vet att ni plastikläkare sällan vill rekonstruera gamla ärrbildningar, men går det att sänka, dra ner nästippen och minska synligheten av mitt ärr?
Är väldigt tacksam för svar.
Vänligen/Anna-Karin1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej
Att korrigera ett 12 år gammalt ärr är normalt sett inga problem.
Att man kan se in i dina näsborrar beror säkert på att du hade en krök på näsryggen som korrigerades, då roterar tippen lite uppåt.
För att säga säkert om det går att korrigera eller ej, beror på hur mycket det är. Det krävs att man ser dig för att bedöma detta.
Pelle
Dr. Pelle Sahlin, specialist i Plastikkirurgi, Leg. läk., Med. Dr, Ph. D och medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening samt Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam som medicinskt ansvarig inom Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net