-
Länk till inlägget
kolleAnonym frågeställare1Hej! Jag fick mig ett slag på läppen för ca 2-3 år sedan, det blev en fläskläpp och nu har läppen liksom ”vänt” sig inåt, fast bara en liten bit i kanten utav läppen.
Behövs kirurgi för att fixa det eller kommer min läpp att förvandlas till sin egentliga form av sig själv?
Mvh tjejen!
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej
Vid den här typen av skada, kan det läka med en ärrbildning på djupet. ärrbildningen brukar då kännas som en liten rund knuta. Detta kan då ge upphov till en formförändring av läppen.
Normalt sett mjuknar detta med tiden, kan dock vara länge.
Om du kan känna en knuta skall du avvakta ett par år till, då det troligen går tillbaka av sig själv. Kvarstår den och du har besvär skall du söka för detta.Om du inte känner någon ärrbildning har du troligen fått en förlust av vävnad pga skadan. Då brukar inte kirurgi ge så mycket mer, men du kan ju alltid fråga en expert.
Pelle
Dr. Pelle Sahlin, specialist i Plastikkirurgi, Leg. läk., Med. Dr, Ph. D och medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening samt Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam som medicinskt ansvarig inom Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net