-
Länk till inlägget
sandraabAnonym frågeställare1Hej!
Jag var på en klinik och skulle göra fillers i läpparna då personalen istället föreslog botox för ett mer naturligt resultat. Har länge varit mycket skeptisk kring botox men personalen sa att det inte är farligt över huvud taget.
På väg hem googlade jag och såg att botox kan leda till förlamning och i värsta fall döden. Jag ångrar nu ingreppet något fruktansvärt och undrar hur länge själva preparatet kvarstår i kroppen? Har läst att det går ur efter något dygn och att det sedan endast är effekten av preparatet som kvarstår? Stämmer detta? Är det farligt under hela perioden, endast under ingreppet eller under det första dygnet?
Otroligt tacksam för snabbt svar!
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej!
Alla läkemedel kan vara farliga om de inte används rätt. Botox försvagar de muskler man injicerar i, men ger inga effekter i övriga kroppen. Om man injicerar rätt doser av botox i ansiktsmusklerna är det en säker behandling.
I genomsnitt tar det 3 månader innan patienter märker att de återfått kraften i det botoxbehandlade musklerna.
Med vänliga hälsningar
Andreas Lindahl, MD, PhD, Plastikkirurg
Dr. Andreas Lindahl, MD, PhD, Leg. läkare, Specialist i plastikkirurgi, medlem i Läkarförbundet och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi (SFEP) och American Society of Plastic Surgeons (ASPS). Verksam vid Carovivakliniken.
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net