-
Länk till inlägget
AlinaAnonym frågeställare1Hej!
Jag har opererad min näsa för nästan två månader sedan och min näsa är inte sörskilt svullen. Jag har dock andra problem.
Det första är att näsan ligger inte i mitten det känns att näsan är buktig åt sidan som en halv cirkel.
Nästippen har en liten brosk som är hängande på grund av att skenan som skulle rätta till skiljeväggen har tryckt på tippen för hårt vilket gjorde att jag fick brosk på denna stället.
Mina näsvingar ser olika ut. Innan var mina näsvingar också olika men det var inte så synlig på grund av min långa nästipp. Just nu är nästippen kortare och då syns det betydligt mer. En näsborre är med rundad medan den andra är med avlång.
Tror du att detta kommer att ändra sig med tiden? Jag vet att det tar upp till 1 år men kanske så stora problem som jag upplever inte kommer att lösas av sig själv?
MVH
Alina1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej!
Du är opererad för ca 2 månader sedan och det är kort tid när det gäller näskirurgi. Det är viktigt att ha tålamod och inte göra något förhastat. En sak man ofta ser är att patienter som opererar sin näsa fokuserar för mycket på själva näsan och glömmer helheten, av vilket näsan bara är en liten del.
Du beskriver ett antal ojämnheter och asymmetrier och det är inte möjligt att bedöma detta utan att se dig i verkliga livet.
Min rekommendation är naturligtvis att du går tillbaka till din kirurg och frågar. Ett annat alternativ är att söka upp en annan kirurg och be om en second opinion. Tänk då på att du måste ha med dig journalkopior och preoperativa foton samt att det måste gått minst 6-7 månader sedan operationen.
Lycka till!
Dr. Per Windh, Leg. läk, Specialist i Plastikkirurgi, medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net