-
Länk till inlägget
Fundersam2Medlem1Hej, jag är en ung kvinna.
Ca 6 månader efter min näsoperation blev jag kallad på återbesök/kontroll och hade då sedan innan noterat att min nästipp var lite osymmetrisk och att jag hade en liten knöl/svullnad på övre mitten av näsryggen.
Så självklart nämnde jag samt visade detta för min plastikdoktor, men han sa att det bara var svullnad och att det skulle försvinna.Nu har det gått ca 1 1/2 år sedan operationen och svullnaden är försvunnen men det har resulterat i att själva ”knölen” blivit mer synlig, och den är ganska hårt/vass på något konstigt sätt. Även nästippens asymmetri är mer markant. :confused:
I själva kontraktet stod det att efterkorrigering kostade ca 2000kr om det skedde vid denna kontroll period alltså ca 6 månader efter operationen, men jag tog som sagt upp detta problem med min doktor då och han sa att det inte var något problem och att det skulle försvinna.
Fast jag vet inte hur många år till jag ska vänta om sådant är fallet.Tror du att den hårda knölen och asymmetrin kommer försvinna?
Om inte, vad ska jag göra för att få det fixat utan att lägga ut 45 000 igen?(som jag inte har)
Kan inte hjälpa att känna mig lite lurad.:confused:1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej
Asymetri i nästippen beror oftast på broskens form i tippen och det är inte alltid som man kan korrigera detta fullt ut under en operation. Den hårda upphöjningen du har på näsryggen är troligen det som vi kallar ¨supra tipp swelling¨ och beror på att man tagit lite för lite av nässkiljeväggen i området.
Jag tycker att du skall beställa tid hos din kirurg för att diskutera detta.
Pelle
Dr. Pelle Sahlin, specialist i Plastikkirurgi, Leg. läk., Med. Dr, Ph. D och medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening samt Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam som medicinskt ansvarig inom Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net