-
Länk till inläggetForsiktig
Anonym frågeställare1Hej,
Jag har av min tandläkare blivit rekommenderad tandblekning + byte av lagningar på framtänderna istället för skal.
Min fråga är om min tidigare blekning för ca 15 år sedan kan ställa till besvär på nåt sätt? Om mina tänder därmed blivit skörare och att den nu planerade blekningen kommer att inverka negativt på tänderna?
11Hej Försiktig!
Du undrar om en tandblekning för ca 15 år sedan kan påverka dina tänder negativt?
Svaret är, att om det gjordes hos tandläkaren med de blekningsgeler som fanns tillgängliga för 15 år sedan, så är det ingen fara. Man använde då ungefär samma material och styrkor som man gör idag. Snarare att gelerna är något starkare nu.
Man har inte kunna påvisa att emaljen blir skadad så att den blir skörare eller lättare angripen av karies.
Du kan säkert bleka dina tänder nu igen och göra om fyllningarna. Det är ju ett betydligt mindre ingrepp än att göra skalfasader där en del av tanden slipas bort. Många gånger ger det ett mycket gott resultat.
Ingrepp med skalfasader är lämpligt när tänderna har skador i form av färgskiftningar som inte kan korrigeras med blekning, eller står fel i tandbågen och det inte kan/patienten inte vill korrigera med tandreglering.
Lycka till!
Tdl Elisabeth Björkman/MinMun
Dr. Elisabeth Björkman är Leg. Tandläkare, specialiserad på estetisk tandvård och verksam vid kliniken MinMun på Birger Jarlsgatan 8 i Stockholm.
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!