-
Länk till inlägget
AntoinetteAnonym frågeställare1Hej,
Tack för ditt svar på min fråga om bröstförstoring! Du skrev att nyopererade bröst är svullna och att det tar tid samt att brösten skall ”hänga till sig”.
Då har jag en följdfråga; Med tanke på att jag upplever att mina bröst inte fick den övre fyllnad som jag hade förväntat mig, utan blev väldigt ”platta” ovanpå – kommer det i så fall leda till mer platthet eller är det vanligt att rundningen ovan bröstvårtan reser sig allt eftersom?
Eller kan man misstänka att man borde valt annan sorts implantat för att få fylligheten i övre delen av bröstet dvs. att jag valde fel?
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej Antoinette!
Fylligheten i övre polen, dvs den halva av brösten som är ovan vårtgården brukar inte bulla upp sig efter hand när svullnadsfasen väl är över. Tyngdkraften gör ju med tiden precis det motsatta. Hur fort och hur mycket beror på vilken typ av bröstvävnad och hudkvalitet man har.
Vänliga hälsningar,
Dr Andreas Lindahl
Dr. Andreas Lindahl, MD, PhD, Leg. läkare, Specialist i plastikkirurgi, medlem i Läkarförbundet och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi (SFEP) och American Society of Plastic Surgeons (ASPS). Verksam vid Carovivakliniken.
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net