-
Länk till inlägget
SnowflakeAnonym frågeställare1Jag har beslutat mig för att göra ett bröstlyft då mina bröst är väldigt hängiga efter amning.
Jag är förövrigt rätt nöjd med storleken på mina bröst så länge jag har BH på mig. (D kupa) Men jag vill inte ha mindre….
Jag har fått hört av en läkare att efter ett bröstlyft så upplevs brösten mindre trots att man bara tar bort hud. Stämmer det?
Och i så fall hur mycket mindre, är det endast en upplevelse när man är naken eller är det så pass att man får gå ned en BH storlek?
När man tittar på för & efter bilder ifrån bröstlyft så är det ju många som fortfarande har lite häng eller att de ser ut som brösten är lite tomma, alltså skillnaden ser inte så jätte stor ut.
Är det en risk med att endast göra ett bröstlyft och inte ett lyft med förstoring?
Om jag skulle välja att göra en förstoring i samband med mitt lyft för att behålla min storlek (kanske snäppet större) och för fylligheten/formens skull. Vilken storlek och typ av inlägg, metod bör jag välja då?
Men tanke på att jag inte vill ha dem för stora. (Har som sagt D kupa idag).
Tacksam för snabbt svar då jag skulle behöva bestämma mig snarast…
PS. Det finns en risk att det blev två inlägg nu, men jag kan inte se mitt första…..
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej!
Nej, min erfarenhet är inte att man upplever brösten som mindre efter ett lyft.
Det man tar bort är ju i regel endast lite hud och den brukar väga knappt 10 gram när bröstet i sig ofta mäter 3-500 gram totalt, så det rör sig bara om ett par procents volymminskning vilket är obetydligt.
Meningen är ju snarare att man skall uppleva att volymen kommer upp bättre och med rätt teknik kan man få en upplevd förstoringseffekt.
Bröstlyft och protesförstoring samtidigt (mastopexiaugmentation) är en vanlig operation. Det innebär dock en visst ökad risk för komplikation i form av sårproblem och infektion.
Genom att lägga även en liten protes kring ca 200 gram kan man förbättra form och utseende ffa i övre delen av bröstet som annars kan upplevas som tom.
Utan att undersöka dig kan jag inte svara på vilken form av implantat som passar just dig.
Med vänlig hälsning
Karl Bremer
Dr. Karl Bremer, Leg. läk, Specialist i Plastikkirurgi och medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net