-
Länk till inlägget
NimfanAnonym frågeställare1Hej!
Jag har opererat min näsa för mer än 2 månader sedan och det gick så bra! Svullnaden gick ner med tiden och jag märkte hur min näsa blev finare.
Men för 4 dagar sedan så blev jag väldigt förkyld och nös flera gånger om dagen och näsan var täpp så jag inte kunde andas genom näsborren. Under dessa dagar och tidigare så kändes min näsa otroligt svullen, som om den har blivit större ovanför nästippen vid ryggen som det kallas?
Orsakar förkylning en större svullnad vid näsan? Efter hur lång tid försvinner den? En opererad näsa kan väl aldrig bli större permanent under första året? Finns det överhuvudtaget något sätt för en opererad näsa att bli större?
Jag har nämligen rört och tryckt på min näsa flera gånger och undrar om detta kan påverka något?
Skulle verkligen uppskatta ett svar så snarast som möjligt!
MVH !1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej
Svullnade som du fått i samband med förkylningen är helt naturlig och kommer att gå tillbaka helt. Svullnaden tar dock ett par veckor innan det går tillbaka till normalt läkningsförlopp.
Nej det finns inget sätt som näsan kan bli större på.Pelle
Dr. Pelle Sahlin, specialist i Plastikkirurgi, Leg. läk., Med. Dr, Ph. D och medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening samt Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam som medicinskt ansvarig inom Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net