-
Länk till inläggetYrvel
Anonym frågeställare1Hej, jag är en kille som inte är riktigt nöjd med hur mitt hakimplantat blev och har diskuterat med min kirurg om korrigering.
Vi kom fram till att jag behövde en modell med större projektion. Vi hittade en modell som hade detta men den var smalare och ”spetsigare” än min nuvarande.
Min kirurg kollade då på efter custom-made implantat men svarade att de var dyra (cirka 16 000) och olönsamma.
Jag undrade då om jag kan få råd angående bra företagssidor med olika hakimplantat eller som gör custom-made implantat?
Jag känner inte att min kirurg verkligen letar sådär överdrivet mycket utan bara kollar på den vanliga leverantören. Jag letar efter implantat med måtten
A: 6,6- 8,0 cm (bredd)
B: 1,3 – 1,8 (höjd)
C: 1,5 cm (viktigt, projektionen)
D: > 9,6 cm (längden på ”bågen”)Är extremt tacksam om någon kan peka mig i rätt riktning för att hitta detta.
11Hej
Om du önskar en projektion på 15 mm (extremt mycket) så är det troligen en oralkirurg du skall söka och inte ett specifikt implantat.
Pelle
Dr. Pelle Sahlin, specialist i Plastikkirurgi, Leg. läk., Med. Dr, Ph. D och medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening samt Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam som medicinskt ansvarig inom Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!