-
Länk till inlägget
hejsanAnonym frågeställare1Hej
Jag är en grabb i 20-års åldern och har har extrema komplex samt psykiska besvär varje dag pga att jag är så lång (1,96 m). Jag var lång redan som ungdom så komplexet har legat och grott sedan barnsben. För varje år har det blivit värre och jag känner nu att det gått för långt, ohälsosamt långt.
Min storlek har sänkt mitt självförtroende, min självkänsla och min livsglädje rejält. Jag behöver verkligen hjälp då jag lider mycket och inte kan leva ett så ”bra” liv som jag borde kunna göra annars. Det är som ett myggbett i hjärnan som aldrig läker och stör mig varje minut samt gör att jag inte kan tänka klart eller känna mig bekväm förutom när jag är ensam och ingen ser mig.
Det första jag tänker på när jag vaknar och sista jag tänker på innan jag sover är hur lång jag är. Det känns inte som ett värdigt liv, att må så dåligt och inte kunna ströva omkring utan komplexet som ständigt gör sig påmint.
Jag har begrundat saken i flera år och den bästa lösningen för mig personligen skulle vara några cm benförkortning, oavsett smärta och läketid efteråt. Jag har väldigt långa ben och tror därav inte jag skulle se oproportionerlig ut efter en benförkortning.
Är atletiskt byggd och har fin fysik för att vara så lång men vid min onormala längd ser man oproportionerlig ut i vilket fall. Att förkorta benen skulle knappast göra saken värre. Kanske t.o.m. bättre. Har ändå så långa smalben vilket gör att det ser lustigt ut, speciellt när jag går eller springer.
Vet du möjligtvis var eller vem som utför ’benförkortning’? Jag har inte hittat något ställe/klinik, men har läst om att det finns folk som gjort den här typen av operationer. Alltså är det inte omöjligt. Förstår om du inte har tid men skulle verkligen uppskatta om du kunde hjälpa mig att hitta någon/några kirurger som är villiga att göra sådant här, eller bara någon jag kan vända mig till.
Jag är medveten om att jag låter galen men en benförkortning för mig skulle äntligen innebära ett omedelbart slut på en mångårig psykisk tortyr, som smärtan vid läkningsprocessen omöjligt skulle kunna mäta sig med. Är beredd att ta alla risker så länge slutresultatet blir att jag åtminstone kan gå igen. Det kan inte bli jobbigare än vad jag har det nu. Bara vetskapen om att man vaknar upp på operationsbordet och är några cm kortare och inte sticker ut så himla mycket längre skulle vara en obeskrivlig lättnad och tillräcklig bedövning för en ev. smärtsam läkningsprocess. Jag skulle födas på nytt, ta igen allt jag missat och ta över världen, så att säga.
Jag har läst kommentarer som ”var nöjd över din längd” och ”alla vill vara långa” i andra forum på folk som klagar över sin längd, men sådant uppmuntrar inte någon i mitt tillstånd. Det må låta som att jag överdriver men ingen kan förstå vilken ständig psykisk smärta jag lever med förutom jag själv, och kanske andra som har samma problem. Ofta är det bara man själv som överdriver vid kroppsliga komplex, när ingen annan bryr sig. Folk är självupptagna, men när man är överdrivet lång så ser alla en i vilket fall.
Alla ser det och många kommenterar, vilket bara ger en obehaglig känsla. Jag klarar inte av det helt enkelt och har blivit väldigt passiv och psykiskt sjuk av det. Mitt sociala liv har hämmats och jag har inte vågat skaffa flickvän på många år trots att jag ser bra ut i övrigt, vilket bara gör det hela ännu värre.
Ursäkta min mindre uppsats, du är ju ingen psykolog, men hamnade här av en slump och ville bara få ut det. Har ingen aning om var jag ska vända mig och detta blev första hållplatsen. Jag har aldrig haft mod att ta upp det här med närstående och kommer nog aldrig göra det heller. Livet rullar trots allt på i övrigt.
Viktigt att poängtera att jag inte tycker långa människor är fula på något sätt. Bryr mig inte om någon annan är 1.80 eller 1.95. Det är min egen kropp jag stör mig på. Det handlar om ett personligt komplex som utvecklats till bisarra nivåer. Vill personligen vara ett par cm kortare helt enkelt då jag inte står ut med min gestalt, precis som att folk vill operera sin näsa eller förstora sina bröst.
Ja, se så komplex kan ställa till det för en. Orkar faktiskt inte länge till.
Tack för svar..
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHejsan!
Det är ingen som jag känner till som förkortar benlängden.
Du kan söka din husläkare och be om en remiss till ortoped för att hindra att bli längre.
Skull man tänka sig att enkelt korta av underbenen så är det säkert inget problem när det gäller att få benen att läka. Problemet är att det finns mjukdelar med muskler, senor och nerver som blir för långa.
Sammanfattningen: Man kan stoppa tillväxten men förkortning är inget som jag vet någon gör.
mvh
Anders LissAnders Liss, med.dr | PhD, legitimerad läkare och specialist i plastikkirurgi samt handkirurgi. Medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net