-
Länk till inlägget
liliAnonym frågeställare1Hej!
Jag är en kvinna, 18 år och har mycket hår på kroppen – överallt. Detta är ärftligt efter min pappa, säger dem.
Jag har gjort 3 laserbehandlingar mot hårväxt, bl.a. på ryggen och armarna där jag hade hår innan behandlingen. Nu efter behandligen upplever jag att det har de kommit mer hår och mycket tjockare, manligt hår.
På kliniken säger att laser aktiverar först de vilande håren sedan tar den bort håret. Stämmer det? Det har även blivit värre i ansiktet och jag fått skägg efter behandlingen.
Jag har för info ljus hy och mörkt hår.
Tack för svar!
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej Lili!
När man gör hårborttagning med laser är det vanligt att det kommer ut svart stubb som sedan trillar av. Däremot ska det inte växa på med mera och mera hår under behandlingen. Då känns det som om du bör tänka på att prata med en gynekolog för att kontrollera att du inte har något som heter PCO.
PCO är en helt normal och ofarlig hormonrubbning som gör att man kan få mera hårväxt.
Gynekologen kan hjälpa med hormonbehandling om du har PCO. Därefter kan du fortsätta med laser för de hår som du redan har fått.Sedan finns det en annan sak att tänka på. Om din familj ursprungligen kommer från ett medelhavsland eller mellanöstern ska man vara försiktig med att behandla kinderna.
Vissa från dessa länder få ökad hårväxt av lasern. Det kalla paradoxal hårväxt.
Men det gäller normalt endast kinderna och inte övriga kroppen så som du beskriver.Hälsningar
Tore NilsenDr. Tore Nilsen, Leg. Hudläkare - medlem i Sveriges Läkarförbund, Privatpraktiserande dermatologers förening (PDF), American Society for Laser Medicine and Surgery (ASLMS) och International Society for Dermatologic Surgery (ISDS). Verksam vid Växjö Medical Center.
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net