-
Länk till inlägget
HennassonAnonym frågeställare1Hej!
Jag har länge funderat på att operera min högra tumme pga kosmetiska och sociala skäl. På engelska kallas detta Brachydactyly typ D, vilket gör att tummen ser kortare och bredare ut än normalt.
Det har länge varit psykiskt påfrestande att ha denna tumme och jag undrar hur mycket en sådan operation skulle kosta.
Tack
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej Hennasson!
Du har en tumme som är kortare och bredare i den övre delen. Den lite breda tumtoppen gör att det kan vara en del funktionella besvär.
Det kan fresta att göra någon form av kosmetiskt ingrepp. Rent operativt får jag då hänvisa till en privat handkirurgkollega.
samtidigt kan jag inte annat än avråda från kirurgi. Rent tekniskt kan det tyckas enkelt att ta bort ett ”V” i mitten och sy ihop. man ska då ha i åtanke de risker som finns i och med att ledytan kommer att påverkas – böjfunktionen kan förstöras. Vidare kan smärtproblem och känselnedsättning också bli besvär.
Jag kan inte ge ett prisförslag.
Med vänlig hälsning
Anders LissAnders Liss, med.dr | PhD, legitimerad läkare och specialist i plastikkirurgi samt handkirurgi. Medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net