-
Länk till inläggetwasabi
Anonym frågeställare1Hej!
Jag har varit inne på bodyjet, liposuction (varit konsultation för dessa) Har även provat Cooltech på mage och ridbyxlår. Cooltech har jag endast gjort en behandling på båda ställena.
Känner mig inte så nöjd med resultatet och tänker att det krävs nog ett 5-10 behandlingar med ett visst mellanrum för att kroppen ska börja kriga mot fettcellerna. ( nte med cooltech men för övriga behandlingar)
Jag tränar mycket och är inte överviktig men har liten ”putmage” och vill jobba lite på formen av ridbyxlåren.
Det finns en hel del olika ultralljud behandlingar av olika slag. Som Pro Care cavitation, Omorphia 20.0 osv
Har du någon rekommendation av dessa laser alternativ du tror kan värt att prova som fått bra resultat?
Super tacksam för din tid och svar!
Mvh
11Hej!
När det gäller fettreduktion med kyla var det Zeltiq som var först ute med CoolSculpting. De har visat att det är möjligt att få mera än 20% reduktion av fettet med en behandling. Genom att lägga till massage direkt efter behandlingen kan man öka detta resultat.
Sedan CoolSculpting kom på marknaden har det kommit många kopior. Vad som är viktigt för dem alla är noggrann patientselektion. För att få effekt av kylning är det viktigt att ditt fett ligger på utsidan av magmusklerna och är mjukt.
Om du har slappa magmuskler eller fett på insidan av magmusklerna hjälper heller inte frysning eller fettsugning för den delen.
Ett annan vanlig orsak till att man inte är nöjd med frysning är att det görs för få applikationer dvs. att området där man önskar att ta bort fett är för stort till att sugas in i applikatorn på bara en behandling.
När det gäller apparater som ProCare och Omorphia 20 har jag aldrig hört om patienter som har haft effekt. Detta även om patienterna har haft många behandlingar. Så det är kanske värd att tänka på innan du beställer tid.
Men det finns helt klart ett intressant alternativ för fettborttagning utan kirurgi. Nyligen fick UltraShape från Syneron Candela FDA godkännande för reduktion av magomkretsen.
Detta är en fokuserad ultraljudsapparat där fettcellerna förstörs mekaniskt.
Den får inte förväxlas med billigare ultraljudsapparater som även de påstås hjälpa mot överflödigt fett.Fördelarna gentemot frysning är att det inte är biverkningar som blåmärken, svullnader och att resultat kommer snabbare.
Det är lättare att anpassa behandlingarna till olika storlekar av mager och inte bara efter ”standardmager” som vid frysning
Undersökningar har tidigare visat att man i snitt får 4 cm reduktion i magomkretsen efter 3 behandlingar med gamla UltraShape. Med den nyaste version 3 av maskinen, som nu har fått FDA godkännande, har reduktion på magen i snitt varit 6 cm efter 3 behandlingar!
Det märks när man ska ha på sina gamla byxor!
Hälsningar
Dr Tore
Dr. Tore Nilsen, Leg. Hudläkare - medlem i Sveriges Läkarförbund, Privatpraktiserande dermatologers förening (PDF), American Society for Laser Medicine and Surgery (ASLMS) och International Society for Dermatologic Surgery (ISDS). Verksam vid Växjö Medical Center.
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!