-
Länk till inlägget
Mimmi81Anonym frågeställare1Hej
Jag gjorde ett byte av mina bröstimplantat för ca 6 veckor sen på en klinik i Helsingborg. Har efter 2 barn fått lite tråkiga bröst igen och ville därför byta mina gamla implantat till nya och samtidigt fräscha till brösten lite.
Jag bad kirurgen på konsultationen att försöka få dom mer lika/symmetriska i både form och höjd. Han frågade om jag även ville gå upp i storlek (hade 800 cc innan). Jag svarade att de ville jag göra så han föreslog 1050cc och Motiva Corsé.
Allt kändes jättebra och de första 2 veckorna såg brösten jättefina ut, trots svullnad. Men sedan såg jag att det ena bröstet ändå började sjunka mer än det andra .
Jag kontaktade kliniken och frågade om det var som så att han kanske glömt att korrigera detta som vi pratade om eller vad som hänt ?
Jag fick inget svar på detta utan bara att jag inte behöver oroa mig och att jag inte kommer behöva en korrigering sen. Jag skulle dessutom fortsätta använda den urklippta bh´n och återkomma med nya bilder om 2 veckor.
Det är samma bröst som sitter lägre som innan, plus att det sitter mer ut på sidan idag än tidigare. Det andra sitter mer rakt framåt på bröstkorgen. Jag upplever det som att fickan i huden blivit för stor och att det är därför implantatet sitter lägre och kanar ut på sidan.
Vad kan jag göra åt detta? Finns det någon möjlighet att få korrigering på detta, då jag ju faktiskt bad om hjälp med just detta problem före operationen?
Måste jag först vänta på läkningen i 6 månader innan man i.s.f. får ett besked om ev korrigering?
Känns så himla tråkigt att jag bad om hjälp med att fixa just detta och ändå sitter jag nu i samma sits… Är så orolig att få ett nej till korrigering!
Mimmi811Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej,
Det går ofta att bra att korrigera höjden på submammarvecket så att det blir mer sidlik höjd mellan brösten. Ibland kan det bli på bekostnad av symmetrin på vårtgårdarnas höjd och höjden på bröstens övre begränsning. Därför ska man inte räkna med att brösten efter läkning kan sitta EXAKT på samma höjd, men det ska förstås vara bättre efter korrigeringen än före.
Man kan göra implantatbyte på olika sätt, tex via axillen eller via undre bröstvecket, samt med eller utan samtidig mastopexi. Jag vet inte exakt dina förutsättningar.
En viktig faktor för dig är att du har mycket stora implantat (1050 cc är tungt). Risken för att ett opererat submammarveck då inte orkar bära implantatet och då glider nedåt är ganska stor. Du gör därför klokt i att alltid bära BH som ger bra stöd åt din byst.
Jag rekommenderar dig att använda läknings-BH med bygel som sitter hårt på samma höjd och formar brösten under två månader. Om brösten därefter fortfarande sitter på alltför olika höjd är det sannolikt att man behöver göra en korrektion av submammarvecket, men detta måste du diskutera med din kirurg som vet din individuella förutsättningar.
Lycka till!
Med vänliga hälsningar,
Dr Andreas Lindahl
Dr. Andreas Lindahl, MD, PhD, Leg. läkare, Specialist i plastikkirurgi, medlem i Läkarförbundet och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi (SFEP) och American Society of Plastic Surgeons (ASPS). Verksam vid Carovivakliniken.
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net