-
Länk till inlägget
evapeterAnonym frågeställare1Hej,
För knappt 1 månad sedan gjorde jag en bukplastik där mina magmuskler syddes ihop , ny navel och även lite fettsugning kring midjan.
Jag är 63 år, 65 kg, 172 cm och alltså inte överviktig utan jag ville bara strama upp överskottshuden. Dränaget togs bort efter ett dygn, allt är läkt och fint, jag har inte ont, använder korsett dygnet runt.
Fråga 1: Nedre delen av buken är fortfarande mycket svullen, är det normalt och hur länge kan det sitta i?
Fråga 2: Jag har börjat räta på ryggen men känner att jag fortfarande går lite ihop. Kan jag sträcka på ryggen och ska jag ”hålla in” mina magmuskler när jag sitter/går eller ska de ”vara i vila” .
Fråga 3 : Jag förmodar att jag ska/kan röra mig fritt så länge det inte stramar för mycket eller gör ont, är det rätt tänkt?
Tack på förhand
Eva
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej!
Det är normalt att den nedre delen av buken fortfarande är svullen 1 månad efter bukplastik och det kan ta 3-6 månader innan svullnaden har lagt sig.
Om Du upplever att huden är spänd och att svullnaden börjar hänga som en tung påse eller ökar är det bra att Du tar kontakt med kirurgen för att kontrollerar att Du inte har en vätskeansamling under huden. I så fall får man eventuell sticka en nål igenom huden och dra ut vätskan. Det är inget farligt och ofta räcker det att man tömmer en gång.
Det är bra att Du försöker räta på ryggen och det är också bra att aktivera magmusklerna nu. Det har gått tillräckligt lång tid efter operationen nu och Du behöver inte vara orolig att något kan gå sönder inuti. Jag rekommenderar att Du frågar Din kirurg av gäller regelrätt styrketräning för bålen, men de flesta patienter får komma igång efter 4-6 veckor.
Du har helt rätt, Du får röra Dig fritt så länge det inte stramar för mycket eller gör ont.
Hoppas att läkningen fortsätter bra!
Bästa hälsningar
Aili Low
Dr. Aili Low, med dr. | PhD | doc. samt specialist i Plastikkirurgi & allmänkiurgi. Medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening samt Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam på Läkarhuset i Uppsala.
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net