-
Länk till inlägget
wakawuuAnonym frågeställare1Hej!
Jag har kraftig hårutväxt och har gjort ca 10-14 laserbehandlingar utan vidare resultat! Kliniken jag går till använder sig av Nd:YAG och på laserutrustningen står det Polaris. Känner du till det?
De på kliniken säger att jag har förmodligen hormonförändringar, så jag bokade ett besök på vårdcentralen och alla tester visade sig vara normalt. Var också tvungen och köpa någon vätska för 300 kr som jag var tvungen att dricka innan jag gjorde testet. Vet inte riktigt vad det var…
Så vårdcentralen säger att jag inte har hormonförändringar och kliniken säger att jag har det. Känner mig förvirrad. Har du någonsin varit med om en patient i liknande situation?
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej!
Jag tror inte att du har någon hormonrubbning om dina prover är normala.
Men det är svårt att veta om vårdcentralen har tagit alla prov som behövs.
Så om du vill vara säker bör du kontakta en gynekolog.Nd:YAG laser är den laser som är bäst om du har afrikansk hud dvs hudtyp 6.
Om du har ljusare hud finns det mycket bättre och effektivare lasertyper att använda.Som patient är det nästan omöjligt att själv ta reda på vilka lasrar som är bra eller inte.
Det bästa är att uppsöka en laserklinik där det finns en hudläkare som är ansvarig för behandlingarna.
Hudläkaren måste vara intresserad av laserbehandlingar.Läs gärna Ellen F´s blogg om hårborttagning:
Om du ser av kommentarana så berättar Ellen att hon tidigare har försökt IPL utan effekt.
Din och Ellens tidigare historier är tyvärr mera regeln än undantaget som vi hör.
Det är inte många som är nöjda.Så lite tips.
1 Välj en klinik som har en ansvarig läkare som är intresserad av laserbehandling.
2 Välj en klinik som har lasrar från stora välkända tillverkare.
3 Var skeptisk till fantastiska ”Group On” erbjudande.
Effektiv laserbehandling kostar kanske lite mera i början men är oftast billigare i längden.4 Var skeptisk till laserbehandlingar på skönhets- och frisörsalonger.
Hårborttagningslasrar är medicinska lasrar.I Danmark får hårborttagning med laser endast utföras hos hudläkare.
Skulle du till exempel vilja laga dina tänder hos frisören även om hon har ett fint tandläkarborr?
Om du följer mina tips så tror jag att du kommer att hitta en klinik där sannolikheten att du blir nöjd är mycket stor!
Hälsningar
Dr Tore
Dr. Tore Nilsen, Leg. Hudläkare - medlem i Sveriges Läkarförbund, Privatpraktiserande dermatologers förening (PDF), American Society for Laser Medicine and Surgery (ASLMS) och International Society for Dermatologic Surgery (ISDS). Verksam vid Växjö Medical Center.
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net