-
Länk till inlägget
CajoAnonym frågeställare1Hej!
Jag gjorde en lyckad stor bukplastik i sept 2010 på Art Clinic. Allt har funkat som det skall men sedan ca en månad tillbaka är buken (nedanför naveln) svullen och ganska hård vilket den inte varit innan.
Det känns konstigt, gör inte ont men den ”sticks” och är ganska så bedövat. Har tränat efter op och det har funkat. Nu när jag gör situps ser magen konstig ut, det buktar mkt från naveln och neråt. Kan det ”hända” något i magen efter så lång” tid?? Cajo.
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej Cajo!
7 månader efter en bukplastik så är läkningen i stor färdig. Ärren i huden kan vara lite röda. Nerverna har inte riktigt hämtat sig.
Du beskriver att det sticker och är bedövat:
Har man gjort en stor bukplastik så kommer det ta tid innan känseln kommer tillbaka från naveln ner mot ärret- hos somliga kommer inte känseln alls tillbaka. Det du beskriver som stickningar kan mycket väl vara en del av att nerverna håller på att växa ut.
Du beskriver en formförändring av magen när du gör sit-ups:
Under den första delen av läkningen är det lite av en hård ärrplatta. När den läker klart man man nog uppfatta det som att det blir lite bulligare. Är det så att det skett en stor förändring ska du se till att du får ett återbesök för en kontroll.
mvh
Anders LissAnders Liss, med.dr | PhD, legitimerad läkare och specialist i plastikkirurgi samt handkirurgi. Medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net