-
Länk till inlägget
elleAnonym frågeställare1Jag gjorde en liten fettsugning för tre veckor sedan och de tog ca 400 på ena sidan och 500 på andra sidan.
Det är fortfarande svullnad kvar vilket jag förstår är normalt, men min tok ställde mig på vågen och såg att jag hade gått upp i vikt. Ni kanske inte tycker att det är så viktigt men det känns ju lite snopet. Är det normalt eller har de lagt in lite extra fett i mig istället? 😉
Vill bara inte känna att den här operationen var meningslöst. Även om vikten inte alltid speglar utseendet.
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej Elle!
Efter en fettsugning går man ofta upp i vikt under första – andra vecka. Det blir en svullnad som tar tid innan den läger sig.
Efter tre veckor brukar detta ha lagt sig – men visst kan de hos somliga ta lite mer tid.Fortsätt bära kompressionsplagg och se till att du rör på dig!
Se till att du inte ökar i vikt pga att du äter för mycket!
mvh
Anders LissAnders Liss, med.dr | PhD, legitimerad läkare och specialist i plastikkirurgi samt handkirurgi. Medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net