-
Länk till inläggethejhej11
Anonym frågeställare1Tack för svaret.
Har några funderingar till.
Angående vikten, har läst att när man suger bort fettet vid en fettsugning tar man bort fettcellerna och därefter kan det inte bildas fett på det stället, stämmer detta? Hur kan det då påverka om man går upp i vikt?
Sen undrar jag också hur det hjälper om jag går ner i vikt några kilo? Eftersom jag har gått upp två kilo, har jag gjort fettsugningen i ”onödan”? Eller kan resultatet fortfarande bli bra om jag går ner några kilo?
Tack på förhand!
11Hej!
Det stämmer att fettcellerna inte kommer tillbaka. Dock kan de celler som finns kvar svälla och bli större. Det sker en nybildning av fettceller men det handlar då om att celler ”byts ut”.
Jobbar man ner vikten i någorlunda tidsrelation till operationen- och att du kämpar på med gördel så borde det fixa sig!
Med vänlig hälsning,
Anders LissAnders Liss, med.dr | PhD, legitimerad läkare och specialist i plastikkirurgi samt handkirurgi. Medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!