-
Länk till inlägget
maxinAnonym frågeställare1Hej
Jag väntar på att få göra en stor bukplastik under hösten och under tiden har jag läst allt som finns att läsa i ämnet på nätet, både positiv och negativ läsning ifrån olika Forum t.ex.
En vanlig följd verkar vara att det samlas vätska i buken och att man behöver tappas på denna en eller flera gånger, i vissa fall sätter man även in antibiotika. Jag får uppfattningen att många av dessa har ansträngt sig för mycket efter någon månad och att det är orsaken. Vad säger du och vad är lagom upptrappning av ansträngning för att förebygga? Har det betydelse hur länge man använder gördeln? (för vätskeansamling alltså)
Infektioner och besvär av stygn som går upp och ligger och retar, hårsäckar och annat verkar också vara relativt vanligt, hur länge ska man vara observant på detta och kan man förebygga?
Mindre vanligt men har också läst om fettnekros, att det kräver omoperation och är mkt besvärligt.
Vill förtydliga att jag inte är överdrivet rädd eller negativ på något sätt, jag ser fram emot min operation men vill förbereda mig på bästa sätt genom att ta reda på så mycket som möjligt.
Hälsningar Maxin
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej Maxin!
En bukplastik är en stor operation.
Den främsta orsaken till att man får läkningsbesvär är om man väger för mycket. Har man ett normalt BMI ( kring 25) så är detta en bra start.En vätskeansamling som tappas kallas serom. Det är inte så ovanligt men många gånger tar kroppen reda på denna själv. Det stämmer att man kan skapa ett serom genom att man är för aktiv. Tar man det lugnt den första veckan och bär en stadig gördel minskar man risken.
Orsaken till ett serom är oftast att det blir en blödning under operationen som inte dräneras bort av dränagen. Denna blodansamling löses upp efter ca 2 veckor och då kan det vara aktuellt att tömma vätskan. Se till att du inte äter läkemedel som ger en blödning – typ Ipren, Voltaren eller annat!
Stygn som kroppen ”spottar” ut efter 4 – 5 veckor kan du inte göra så mycket åt. Hårsäckar kan man heller inte förebygga.
En liten fettnekros behöver inte betyda så mycket men visst – rök inte månaden innan och efter en operation.
Summan av detta är trots allt att de flesta bukplastiker inte krånglar.
Lycka till!
mvh
Anders LissAnders Liss, med.dr | PhD, legitimerad läkare och specialist i plastikkirurgi samt handkirurgi. Medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net