-
Länk till inlägget
lisa72Anonym frågeställare1Hej!
Jag har gjort en stor bukplastik i onsdags och har fortfarande kvar ett dränage på höger sida eftersom min kirurg tycker att det var nödvändingt på grund av den mängd vätska som fortfarande kommer ut.
Hur länge är det ”normalt” att det sipprar vävnadsvätska efter en operation? Och hur stora mängder är normalt?
Jag använder gördel och magen ser platt ut. Dock svullen ovanför venusberget under ärret. Hoppas att jag får ta bort dränagen på måndag men vill inte göra det för tidigt om vätskan då stannar kvar i min mage och inte kan läcka ut.
Jag undrar också hur länge huden brukar strama? Jag är mycket spänd på vänster sida rätt högt upp och det känns som huden ska spricka. Jag vill inte få nya bristningar igen och vankar runt försiktigt så att den inte sträcks i onödan.
Kan man smörja med någon salva för att göra huden mer elastisk?
Tacksam för svar!
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej Lisa 72!
En bukplastik är en stor operation. Det är stora ytor som kan producera vätska. Dränage är brukligt dygnet efter en operation.Serom är en vätska som oftast uppkommer när levrat blod löses upp. Vid en operation blöder det alltid. En del rinner ut i dränagen. Det som finns kvar blir först hårt – ungefär som gele. Efter 2 veckor har gelen börjat lösas upp. Nu kan man märka att det ”plaskar”. Ibland öppnar sig såret och vätska rinner ut. Andra gånger hinner man punktera och suga ut vätskan. Kroppen tar reda på vätska om man inte gör något.
Du beskriver att dränaget sitter kvar efter operationen. Det är lite tidigt för att det ska vara blod som löses upp. I ditt fall låter det som att det är lymfvätska som tömmer sig. I samband med operationen har små lymfkärl delats. Dessa tömmer sig nu in i sår hålan. Vätska är ofta halmgul.
Ett lymfläckage tar ofta lite längre tid ett ett vanligt serom att läka. Det är mycket viktigt att ha en bra kompression med en gördel för att ”täppa till” läckorna.Huden ska vara stram efter en bukplastik. Du kan inte påverka töjningen – men kroppen jobbar för fullt med det nu.
Dränagen bör nog inte sitta mer än max 3 dagar. Volymerna som rinner ut kan var upp till flera decilitrar.
Kämpa på!
mvh
Anders LissAnders Liss, med.dr | PhD, legitimerad läkare och specialist i plastikkirurgi samt handkirurgi. Medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net