-
Länk till inläggetkaian
Anonym frågeställare1Hej!
Den fjärde september genomförde jag en fettsugning utav nedre rygg och höfter samt en liten bukplastik. Bukplastiken är jag jättenöjd med, det ser verkligen superbra ut. Däremot så är jag lite mindre nöjd med fettsugningen. Jag har en ganska päronformad kropp, och då menar jag att den är väldigt päronformad. Generellt sett så har jag uppfattat att detta är onormalt bland män.
Iallafall, tillbaka till frågan. Hur länge kan man vara svullen och hur länge kan huden hålla på och ”skvalpa” efter OP?
Ärligt talat så märker jag ingen skillnad alls från innan operationen. När jag sätter mig ned så hänger kärlekshandtagen över kalsongerna/byxorna och skaver, precis som det gjorde innan. Jag har fortfarande samma päronsformade kroppsform som innan. Även fast kirurgen garanterade att jag skulle bli nöjd och att han skulle åtgärda mina problem så verkar han inte ha gjort det. Jag har inte varit på stranden alls på flera år, och i dagsläget så skulle jag fortfarande inte kunna tänka mig att gå dit och ta av mig tröjan tyvärr, även fast han lovade att jag skulle kunna göra det. Mycket sitter ju i psyket också, men det är ju ändå mitt psyke.Bör jag vänta och hoppas på att det förbättrar sig eller sticka till kliniken och klaga?
Jag vet inte om de utför korrektionsoperationer då jag inte fick reda på att det fanns något som kallades så förrens förra veckan senast. Jag har varit på alla återbesök som jag ska ha gått på, och har en kvar, men den är inte förrens om sex månader.
// Mvh. Kai
11Hej Kaian!
Efter en fettsugning så är det inte ovanligt att man är svullen och skvalpig under ca en vecka. Efter det tar det ytterligare 8 – 12 veckor innan läkningen och svullnaden lagt sig helt. Efter 4 – 6 veckor ska man kunna se ett resultat. – förutsatt att man går ner lite i vikt eller åtminstone håller sin vikt.
I ditt fall låter det som att det kan vara läge att be om en koll!
Med vänlig hälsning
Anders LissAnders Liss, med.dr | PhD, legitimerad läkare och specialist i plastikkirurgi samt handkirurgi. Medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!