-
Länk till inlägget
Jenny85Anonym frågeställare1Jag undrar om det går utföra ögonlocksoperation när man har skalprotes på ena ögat, där ögonlocket hänger ganska mycket?
Jag mår dåligt av att det hänger så pass mycket och folk reagerar för att jag ser ”trött” ut på det ögat.
Jag har svårt å kolla på folk p.g.a. detta ”handikapp”, vägrar vara med på kort å så vidare. Skäms för att ögonlocket hänger så och har funderat på om de går göra något åt det?
Tack på förhand!
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej
Du har det som vi på medicinskt språk kallar Ptos. Du har ett hängande ögonlock på grund av att den muskelsena som lyfter ögonlocket är för lång.
Det finns olika anledningar till att det blir så.
För att åtgärda detta kortar man senan helt enkelt, men ingreppet är svårt att få ett perfekt resultat.
Om man skall operera eller ej, beror inte på skalprotesen, utan vilka anatomiska förhållanden du har.
Du skall söka på närmaste större ögonklinik för att diskutera problemet.
Pelle
Dr. Pelle Sahlin, specialist i Plastikkirurgi, Leg. läk., Med. Dr, Ph. D och medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening samt Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam som medicinskt ansvarig inom Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net