-
Länk till inlägget
lingonrisAnonym frågeställare1Hej!
Jag undrar om jag som är 22 år kan få en öronoperation betald av landstinget? (Jag bor i Göteborg).Mina öron har alltid varit ett problem för mig. De är inte väldigt utstående, men tillräckligt mycket för att det faktiskt ska påverka hela mitt liv. Jag står oftast flera timmar om dagen framför spegeln för att få till bästa frisyren och blir oftast väldigt frustrerad och nedstämd då jag bara stör mig på mina öron.
Det kan låta som ett litet problem, men för mig tar det väldigt mycket energi och tid. Jag har missat många bussar för att jag stått framför spegeln. Jag kan liksom inte gå därifrån förrän jag är någorlunda nöjd. Eftersom jag står vid spegeln så länge och alltid in i det sista tills jag måste gå, påverkar det hela min självkänsla resten av dagen. Vissa dagar kan jag bli så arg över min spegelbild och att jag inte fick till frisyren ”rätt” så att jag är nedstämd resten av dagen pga det.
Finns det några regler för att få en operation finansierad? Ålder? Undrar även om man utgår från något mått som avgör om de är ”tillräckligt” mycket utstående?
För mig är detta väldigt psykiskt påfrestande. Jag önskar att jag bara skulle kunde gå upp på morgonen, sätta upp håret i en knut och gå. Mitt liv hade varit så mycket enklare då. Men istället har detta blivit en extremt tidskrävande besatthet.
Väldigt tacksam för svar!
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej
Om du inte har en missbildning kommer du inte att få bli opererad offentligt.
På mig låter det som om du är lite fixerad vid problemet och det kanske kan vara på sin plats att diskutera detta med någon annan en en plastikkirurg först.
Pelle
Dr. Pelle Sahlin, specialist i Plastikkirurgi, Leg. läk., Med. Dr, Ph. D och medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening samt Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam som medicinskt ansvarig inom Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net