-
Länk till inlägget
OktAnonym frågeställare1Hej,
Kan man transplantera de hår som man drar ut med en pincett? Om nej, varför?
Hälsningar
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkTeoretiskt skulle det kanske gå, men jag har inte sett någon rapport om att någon har försökt transplantera sådana strån till ögonbryn.
Däremot är begreppet ”plucked hairs” känt och använt av enstaka doktorer med förkärlek för att utforska gränsområden i vår verksamhet.
När man plockar ut ett hårstrå följer en del av rotskidan med, och där finns en hel del stamceller, som i bästa fall kan återskapa en full hårsäck.
Men kvaliteten på dessa återskapade hårsäckar brukar bli mycket sämre än den ursprungliga hårsäcken, och en majoritet av de inplanterade plockade hårsäcksresterna tar sig över huvud taget inte.
När det gäller ögonbryn skall man vara återhållsam. Vi gör sällan ingrepp på rent kosmetiska grunder (viljan att omforma befintliga naturliga ögonbryn).
Däremot har vi erfarenhet av att rekonstruera skadade ögonbryn. Men som sagt, vi är återhållsamma. Transplanterade hårsäckar producerar hårstrån, som måste ansas lite oftare än var annan vecka för att det inte skall se konstigt ut.
Ha ett Gott Fortsatt 2014!
Mats Ingers
Dr. Mats Ingers, Legitimerad läkare, Specialist i invärtesmedicin & nefrologi. Medlem av Sveriges Läkarförbund samt International Society of Hair Restoration Surgery.
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net