-
Länk till inlägget
maenAnonym frågeställare1Hej,
Tack för det snabba svaret i förra tråden! Jag hade där inte möjlighet att posta ytterligare frågor, utan jag möttes av meddelandet att jag inte är behörig att posta inlägg, troligen för att forumet är konfigurerat så att varje tråd bara kan innehålla ett svar. Hur som helst…
Jag har ännu inte fått diagnosen alopecia areata, men jag har läst på allt jag kommit över om sjukdomen och även talat med en sjuksköterska som föreslår ett besök hos en hudklinik för diagnos, så tillsvidare är det jag själv som givit mig den diagnosen, för det finns väl inte mycket annat som kan urarta sig i fläckvist håravfall, eller?
Chansen till återväxt är stor som jag förstått det, särskilt om områdena med håravfall är relativt små. Vid en hårtransplantation; ersätts de gamla hårcellerna med de nya, eller blandas de ihop på något sätt? Jag tänker främst på om en återväxt kan ske i ett område där man transplanterat hår.
1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej igen!
A och O för rätt behandling är förstås rätt diagnos. I princip kan man räkna med tre olika tillstånd, förutom alopecia areata, som kan skapa defekter i skäggväxten: Infektioner, seborré och psoriasis.
Infektioner i denna del av huden kan orsakas av bakterier eller svamp, det sistnämnda dock inte så vanligt, möjligen med undantag för folk som sköter djur.
Bakteriella infektioner i huden, som stör hårsäckar, ger ju helt andra symptom än en alopeci, nämligen rodnad, klåda och ofta små varblåsor. Vid alopeci är huden slät och reaktionsfri. Vid djupare svampinfektioner kliar och fjällar det.
Inte heller psoriasis eller mjällekzem ger gärna en slät reaktionsfri hårlös cirkel, och dessutom brukar dessa hudåkommer gå att upptäcka på andra ställen, i vart fall av en hudläkare.
Om man ändå skulle inplantera nya hårsäckar i fläckarna skulle man knappast kunna ta hänsyn till de hårsäckar som en gång växte där. De syns inte. Men man bör ha tålamod, så att man inte gör något i onödan. Skulle de ändå vakna till liv kommer de att producera hårstrån, men då har man alltå varit för het på gröten.
Dr. Mats Ingers, Legitimerad läkare, Specialist i invärtesmedicin & nefrologi. Medlem av Sveriges Läkarförbund samt International Society of Hair Restoration Surgery.
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net