-
Länk till inlägget
CrazykissAnonym frågeställare1Hej,
Jag utförde en ögonlocksplastik för 1 månad sen p.g.a av s.k ”hooded eyes”, alltså väldigt tunga och hängande ögonlock, som tyngde ner ögonfransarna. Detta gjorde att jag såg ilsken ut och barsk hela tiden. Detta resulterade till att jag redan vid 10 års ålder började höja på ögonbrynen för att det inte skulle ligga så lågt och tungt.
Nu är jag 30 år och utförde så äntligen operationen. Nu har det gått en månad sedan jag opererade mig. Jag har känselbortfal på ögonlocken och fransraden. Möjligen är jag även lite svullen just vid ögonfransraden men annars ingen direkt svullnad vad jag kan avgöra.
Problemet är dock att jag knappt ser nån skillnad sen op. Visst ögonlocken/ögonbrynen hänger inte ner exakt lika mycket på fransarna men dom är fortfarande väldigt tunga och jag ser fortfarande sur och barsk ut.
Jag har pratat med min klinik två gånger men det enda dom säger är att det är för tidigt att se resultatet…
Min undran är om det verkligen kommer bli tunnare och att ögonlocken verkligen kommer dras tillbaka ännu mer så att jag får dessa synliga ögonlock som jag vill ha?
Nu syns i.a.f inte ögonlocken p.g.a det tunga. Kommer det bli bättre?
Hur lång tid tar det normalt sett innan man kan säga sig se det slutgiltiga resultatet av en ögonlocksplastik?
Förstår att det tid för ärren och ärrvävnad, men kommer jag få synliga ögonlock, om jag just nu som sagt inte hittills har det? Jag tycker det känns som att dom tagit för lite fett och brynen fortfarande hasar ner, för jag vill fortfarande höja på brynen p.g.a tyngden .
Mvh
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net