-
Länk till inlägget
fundersamMedlem1Hej!
Har blivit erbjuden att göra en total bukplastik via landstinget då jag har en diastas som är ca 2-3 cm upptill och ca. 4-5 cm nedtill.
Har ett instabilt bäcken= viktigt med träning av rygg och bukmuskulatur, vilket (buk) är helt omöjligt. Jag har även lite extra fett ooch som jag ser det en del lös hud,går att ta tag ordentligt i/hänger över byxor dock bildar det ej ett veck.
Landstinget har lovat att sy ihop musklerna samt, för hand (de har ingen fettsug), ta bort en del fett och hud. Naveln skulle förflyttas ca ett par cm nedåt, dvs man skär inte ut den och flyttar.
Mao är detta en medicinsk och inte en estetsik operation i första hand. Men jag vill ju bli fin, få en plattare mage med möjlighet att träna och hålla ihop bäckenet!
Bör jag fettsuga innan/efter?
Har svårt att göra hela proceduren privat av ekonomiska skäl.
MVH1Tips! Klicka här för att hitta din klinik1Answer LinkHej fundersam!
Du är erbjuden en operation där man planerar att sy ihop magmuskler över och under naveln. Målsättningen är att minska dina besvär du har pga ett instabilt bäcken: något som ger dig ryggbesvär. Risken finns alltså att du hamnar i en massa sjukskrivning annars.
För att komma åt och sy ihop muskler ovan naveln vet jag inget annat sätt än att ”skära loss” naveln. Man drar sedan ner huden och så menar kirurgen att man ska sy tillbaka naveln – löjligt!
Drar man nu ner huden kan man lika gärna göra ett hål på rätt plats och sy in naveln.
Drar man ner huden lite lagom och tar bort hud/fettöverskottet så kan det vara så att det ”gamla navelhålet” skärs bort eller så blir det kvar mellan naveln och snittet. Okey då, sy ihop hålet! Det blir ett litet horisontellt ärr.
Gör man så här så blir det nog helt ok för dig. Vill du sedan gå vidare med en fettsugning så är det en mindre sak om man sytt muskler och tagit bort bra med hud!
Kör på!
Anders LissAnders Liss, med.dr | PhD, legitimerad läkare och specialist i plastikkirurgi samt handkirurgi. Medlem i Sveriges läkarförbund, Svensk Plastikkirurgisk Förening och Svensk Förening för Estetisk Plastikkirurgi. Verksam vid Art Clinic
Du måste vara inloggad för att ställa en fråga!
Plastikoperationer.net